PKN Orlen zainwestuje w 2023 r. 34 mldzł - poinformował w piątek w Gdańsku Daniel Obajtek. Dodał, że spółka w 2022 r. na realizację projektów inwestycyjnych wydała 17 mld zł. Wskazał, że koncern dalej będzie inwestować w energetykę nisko i zeroemisyjną, w onshore i offshore (lądowe i morskie farmy wiatrowe)."W 2024 r. rozpoczniemy inwestycję na Bałtyku" - powiedział Obajtek.

Energia atomowa z Orlenu

Dodał też, że w tym roku koncern poda lokalizacje dla małych i średnich reaktorów atomowych, które zamierza budować. Państwowa Agencja Atomistyki informowała w styczniu tego roku PAP, że prowadzianalizę wniosku o ocenę technologii SMR złożonego przez Orlen Synthos Green Energy.

Anwil z dofinansowaniem

Reklama

Zapowiedział też, "rozbudowę mocy nawozowych" - PKN Orlen jest właścicielem Anwilu, który jest drugim producentem nawozów w Polsce.

Strategiczne inwestycje w Lotos

"Analizujemy budowę kompleksu petrochemicznego, który będzie kosztował miliardy dolarów" - poinformował również Obajtek.

"Proszę sobie wyobrazić samodzielną firmę Lotos. Nie miałaby takich możliwości, nie miałby partnerów do takich inwestycji" - powiedział Obajtek. "Stworzyliśmy koncern który może prowadzić inwestycje. Nikt nie został zwolniony" - podkreślił.

"Będziemy inwestować, bo tu jest strategiczne okienko morskie, które trzeba wykorzystać, by się rozwijać"- zaznaczył Obajtek.

Wartość inwestycje w strategii powiększonej o Lotos i PGNiG grupy Orlen będą większe niż przewidywana w poprzedniej strategii kwota 140 mld zł - zapowiedział prezes PKN Orlen.

W piątek PKN Orlen zainaugurował budowę morskiego terminalu przeładunkowego na Martwej Wiśle. Szacowany koszt tej inwestycji to 500 mln zł. Ma być oddany do użytku w 2025 roku.

autor: Anna Bytniewska