Wyraził nadzieję, że w grudniu lub nawet pod koniec listopada będzie można odmrażać zamknięte obecnie branże. "Grudzień - mam nadzieję przed świętami - będziemy mogli, może już w końcu listopada, jeżeli scenariusz będzie dobry, odmrażać te niektóre branże, które dzisiaj są zamknięte. A styczeń, jak Komisja Europejska poinformowała, może być już ta pierwsza szczepionka, do której wejściówkę Polska w czerwcu, w lipcu, w stosownym czasie wykupiła" - powiedział Morawiecki.

"Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula van de Leyen zaprezentowała plan szczepień i bardzo prawdopodobne pojawienie się szczepionki już w styczniu dla tych wszystkich dostępnej, którzy najbardziej tego potrzebują i starszych i dla służb medycznych" – powiedział Morawiecki podczas konferencji prasowej. Później, w kolejnych miesiącach ta szczepionka ma być dostępna szerzej.

Premier podkreślił, że szczepienie odbywałoby się na zasadzie dobrowolności.

Przypomniał, że Polska wpłaciła pulę do budżetu Unii Europejskiej po to, aby Komisja mogła dokonać zakupu dla państw UE.

Komisja Europejska podpisała umowy z firmami farmaceutycznymi na zakup potencjalnych szczepionek, m.in. z Sanofi i GSK. Prowadzi też rozmowy w sprawie umów z innymi producentami szczepionek: Johnson&Johnson, CureVac, Moderna i BioNTech. We wrześniu podczas debaty w komisjach Parlamentu Europejskiego przedstawiciele Sanofi i CureVac potwierdzili swoje zobowiązanie do wyprodukowania 1 mld dawek szczepionki przeciw COVID-19 w 2021 r.

Jak dodał, ma nadzieję, że na wiosnę przyszłego roku sytuacja epidemiczna będzie lepsza.

Premier poinformował w piątek, że zgodnie z decyzją rządu w dniach 31 października-2 listopada zamknięte zostaną cmentarze, aby w ten sposób ograniczyć możliwość szerzenia się zachorowań COVID-19. "Listopad przed nami, pierwsze trzy dni, koniec października i pierwsze dwa dni listopada - zostajemy w domach. Obniżamy w kolejnych tygodniach poziom zachorowań. Obniżmy też temperaturę sporu, bo to pozwoli właśnie obniżyć poziom zachorowań" - zaapelował Morawiecki.

Polecamy: Część medyków nie dostanie dodatku covidowego. Samorząd pielęgniarek i położnych oburzony