Wyjaśniła, że z biznesowego punktu widzenia nie ma obecnie uzasadnienia dla uruchamiania inwestycji budowy własnego budynku. "Dla spółki zdecydowanie korzystniejszy jest najem powierzchni, taką przestrzenią dysponuje Fabryka Broni w Radomiu" – przekazała PAP Perkowska. Dodała, że umowa najmu obecnych pomieszczeń dla PGZ w Radomiu wygasa w kwietniu.

Perkowska podkreśliła, że decyzja o zmianie siedziby spółki wynika z optymalizacji kosztów najmu, które prowadzone są z uwzględnieniem potrzeb zarówno pracodawcy, jak i pracowników.

W Radomiu zatrudnionych jest obecnie kilkanaście osób, jednak z uwagi na obowiązujące zalecenia i ograniczenia sanitarne praca odbywa się w tej chwili w systemie rotacyjnym (od marca 2020 r. w PGZ S.A. wprowadzono pracę zdalną).

"Zmiana siedziby pozwala w dłuższej perspektywie na spore oszczędności, które są szczególnie ważne w dobie panującej pandemii oraz jej trudnych do oszacowania skutków" – zauważyła przedstawicielka PGZ.

Odstąpienie PGZ od wcześniejszych planów budowy własnej siedziby w Radomiu skrytykował poseł PO Konrad Frysztak. W jego ocenie "trwa marginalizacja Polskiej Grupy Zbrojeniowej oraz Radomia przez PiS".

Jak zauważył, siedziba Polskiej Grupy Zbrojeniowej z budynku przy ulicy Malczewskiego ma zostać przeniesiona do kilku małych pomieszczeń w obecnej siedzibie Fabryka Broni +Łucznik+ przy ulicy Grobickiego. "Były plany budowy nowej siedziby PGZ, centrum wystawienniczego, a tymczasem mamy przenosiny do innego zakładu i niespełnione obietnice" – dodał Frysztak.

Odnosząc się do wypowiedzi posła, Perkowska zapewniła, że Radom niezmiennie jest dla PGZ S.A. istotnym miejscem na mapie Polski. "To tu od początku powstania znajduje się siedziba spółki, a także od 96 lat funkcjonuje Fabryka Broni +Łucznik+" – jeden z największych pracodawców w regionie, zatrudniający ponad 500 pracowników" - podkreśliła.

O budowie własnej siedziby dla PGZ mówiło się w Radomiu praktycznie od chwili zarejestrowania spółki w tym mieście, w 2013 r. Rok później ówczesna premier Ewa Kopacz, mówiąc o konsolidacji polskiego sektora obronnego, stwierdziła, że "serce przemysłu zbrojeniowego będzie biło w Radomiu".

Budowę własnej siedziby PGZ w Radomiu zapowiadał też w 2016 r. ówczesny szef MON Antoni Macierewicz. W 2017 r. ogłosił powstanie w Radomiu Centrum Usług Biznesowych PGZ, które miało docelowo zatrudnić nawet 300 osób. Lokalne media pisały wówczas, że PGZ szuka działki, na której miałby powstać nowa siedziba. W późniejszym czasie pojawiła się koncepcja, że PGZ będzie urzędować w biurowcu starej siedziby Fabryki Broni, która miała być poddana rewitalizacji. Prace w obiekcie do tej pory się jednak nie rozpoczęły.