Jak poinformowało GFK w środowym komunikacie, w ostatniej dekadzie marki prywatne (private labels) znacząco umocniły swoją pozycję na polskim rynku FMCG (Fast Moving Consumer Goods - dobra szybko zbywalne - PAP) i ewoluowały w marki własne (private brands). "Ta część rynku, obejmująca produkty spożywcze, kosmetyki i chemię gospodarczą, w 2020 roku była warta aż 34 mld zł (biorąc pod uwagę wartość zakupów gospodarstw domowych)" - podano w raporcie "GfK. Private Brands". Jak dodano, udział marek własnych osiągnął 19,3 proc. udziałów w całym polskim rynku FMCG, co stanowiło wzrost o 0,9 p.p. w stosunku do roku poprzedzającego.

"Z naszych szacunków wynika, że w ciągu najbliższych dwóch lat rynek marek własnych w Polsce wzrośnie prawie o 6 miliardów złotych, a ich udział w całym rynku FMCG wyniesie 21,2 proc." - powiedział, cytowany w komunikacie, dyrektor ds. współpracy z sieciami detalicznymi Panelu Gospodarstw Domowych GfK Polonia Michał Maksymiec.

Reklama

Według GFK rozwój sektora marek własnych w Polsce najbardziej napędza stały wzrost znaczenia kanału dyskontów (Biedronka, Lidl, Netto i Aldi). W tych sklepach private brands odpowiadają za 44 proc. całej sprzedaży. "Najdynamiczniej rośnie grupa tych nabywców, którzy wybierają dyskonty jako swój optymalny i preferowany format, a jego specyficzną cechą jest duży udział marek własnych w asortymencie. Ta grupa shopperów nie myśli w kategoriach – marka własna czy producencka. Są otwarci na nowe marki, na nieznanych producentów, a kraj pochodzenia produktu nie ma dla nich większego znaczenia. To właśnie oni są i będą w jeszcze większym stopniu siłą napędową marki własnej" - tłumaczył Rafał Dobrowolski z Panelu Gospodarstw Domowych GfK Polonia.

W raporcie GfK podkreśla, że po marki własne sięga dziś niemal każde polskie gospodarstwo domowe. Dzięki temu, odsetek nabywców, którzy choć raz w roku sięgnęli po markę własną, wynosi 98 proc. Jednocześnie przeciętne gospodarstwo domowe w Polsce w ciągu roku kupuje 171 unikalnych produktów pod markami własnymi sieci detalicznych (o 24 więcej niż w 2011 r.).

W opinii Rafała Dobrowolskiego jedną z przyczyn sukcesu private brands, jest rosnąca jakość oferowanych produktów, które coraz częściej pod tym względem w niczym nie odstają od markowych liderów rynku.

"W czasach, gdy w Polsce pojawiły się pierwsze zachodnie sieci, marka własna miała być przede wszystkim tania i był to wymóg nadrzędny, osiągany często kosztem jakości. Obecnie marki własne nie mogą odstawać jakością od produktów markowych, a oczekiwania wobec nich są daleko szersze niż tylko niższa cena. Dlatego już teraz dostrzegamy proces zacierania się granicy między marką własną a produktem markowym" – wyjaśnił.

GfK jest firmą badawczą, zatrudnia ponad 11 000 ekspertów.