Według sondażu 72 proc. przedsiębiorców jest negatywnie nastawionych do zmian podatkowych zawartych w Polskim Ładzie (suma wskazań zdecydowanie i raczej nie popieram). Poparcie wyraża 19 proc. ankietowanych przedsiębiorców, 9 proc. nie ma zdania na ten temat.

Jak podaje Lewiatan, najbardziej krytycznie do rozwiązań podatkowych w Polskim Ładzie nastawione są duże firmy (82 proc.). W przypadku średnich firm odsetek negatywnie nastawionych do zmian podatkowych wynosi 71 proc., a w przypadku małych - 72 proc.

Zdecydowana większość firm (91 proc. - suma wskazań zdecydowanie i raczej tak) zgadza się ze stwierdzeniem, że pieniądze z Krajowego Planu Odbudowy powinny trafić do Polski jak najszybciej, bo są bardzo potrzebne. Jednocześnie 59 proc. przedsiębiorców (w tym 66 proc. dużych firm) jest przekonanych, że nie skorzysta z tych pieniędzy. Przeciwnego zdania jest 33 proc. przedsiębiorców (w tym 24 proc. dużych). 84 proc. pracodawców zgadza się ze stwierdzeniem, że ich firma bezpośrednio nie zyska na KPO, ale te pieniądze są Polsce potrzebne na reformy.

Trzy czwarte (76 proc. - suma wskazań zdecydowanie i raczej nie) pracodawców nie zgadza się ze stwierdzeniem, że ważne jest udowodnienie Unii Europejskiej naszych racji nawet kosztem zablokowania dostępu do KPO.

Reklama

Cykliczne badanie nastrojów przedsiębiorców "Indeks Biznesu" przeprowadził CBM Indicator na zlecenie Konfederacji Lewiatan. Zrealizowano je w drugiej połowie października br. na reprezentatywnej próbie przedsiębiorców.