„Kiedy patrzymy na nasze wyniki finansowe, to co tak naprawdę widać długofalowe, skumulowane efekty naszego wynalazku” – skomentował Bezos w oświadczeniu o swoim odejściu. „To optymalny czas na tę zmianę” – dodał.

Jak pisze portal Statista, ponad ćwierć wieku temu, 16 lipca 1995 roku, firma z Seattle uruchomiła stronę internetową – nieskromnie twierdząc, że jest „największą księgarnią na Ziemi”. Choć wtedy mogło to brzmieć nieco arogancko, dwie i pół dekady później ta firma – Amazon – jest nie tylko największą księgarnią na świecie, ale prawdopodobnie największym sklepem w ogóle.

statista.com

Bezos od początku koncentrował się na długoterminowym wzroście. Po latach ignorowania krytyków, gotowość Bezosa do poświęcenia krótkoterminowych zysków na rzecz długoterminowego wzrostu bardzo się opłaciła – przekształciła Amazona w firmę wartą 1,7 biliona dolarów, a założyciela uczyniła (prawie) najbogatszym człowiekiem na świecie.

Pod kierownictwem Bezosa Amazon umocnił swoją pozycję wiodącego detalisty internetowego w dużej części świata, zbudował wiodący w branży biznes przetwarzania w chmurze i stał się głównym graczem w mediach cyfrowych i technologii konsumenckiej. Firma osiągnęła to wszystko dzięki rygorystycznemu reinwestowaniu większości zarobionych pieniędzy, aż w końcu zyski stały się zbyt duże, by je wydać.