Agencja Bloomberg poinformowała, że według danych brytyjskiego Urzędu Statystki Krajowej (The Office for National Statistics - PAP) "tanie artykułu spożywcze (...) odnotowały dwucyfrowe podwyżki".

"Cena najtańszego makaronu wzrosła w ciągu roku o 50 proc." - przekazała agencja. W kwietniu rdr "ceny tanich czipsów, chleba, mielonego mięsa wołowego i ryżu wzrosły o 15 proc." - wymienia Bloomberg.

Bloomberg przypomniał, że dane zostały opublikowane po krytyce ze strony działaczy na rzecz walki z ubóstwem, "w tym pisarza kulinarnego Jacka Monroe, który stwierdził, że główne wskaźniki inflacji nie odzwierciedlają doświadczeń biedniejszych gospodarstw domowych".

W kwietniu inflacja rdr na Wyspach "osiągnęła najwyższy od czterech dekad poziom 9 proc." "Trudna sytuacja najuboższych członków społeczeństwa, którzy wydają większość swoich dochodów na energię, żywność i inne podstawowe potrzeby, znalazła się w centrum uwagi (...). Rząd został zmuszony zapowiedzieć udzielenie dodatkowego wsparcia w opiewającego na miliardy funtów" - napisano w depeszy.

autorka: Ewa Nehring

neh/ drag/