CAB wskazało, że od 2004 roku eksport polskiej stolarki zwiększył się ponad 12-krotnie. W 2022 roku aż 31 proc. wartości eksportu wszystkich krajów UE to była właśnie sprzedaż polskich firm. O sile polskich eksporterów świadczy także fakt, że w 2022 roku polski eksport o co najmniej kilkanaście proc. wzrósł na każdym z 25 wiodących rynków eksportowych - najmocniej w USA (wzrost o 100 proc.) oraz we Włoszech (o 91 proc.). Dla porównania firmy z Niemiec w 2022 roku zwiększyły swój eksport o 3,5 proc. do 1,92 mld euro.

"Wśród wiodących eksporterów w Europie w 2022 roku szybciej od nas rosła tylko branża rumuńska, czyli aktualnie numer pięć wśród eksporterów okien i drzwi w Europie. Ich dynamika wzrostu jest imponująca (48 proc.), ale nie można zapominać, że eksport z Polski jest aż 7-krotnie większy niż z Rumunii" - podkreśla analityk Centrum Analiz Branżowych Maksymilian Miros.

Analityk zwraca uwagę, że ubiegłoroczny wzrost sprzedaży polskich okien i drzwi we Włoszech to m.in. efekt programu termomodernizacji Superbonus 110 proc. Program pobudził włoski rynek wymian, a polscy producenci okien i drzwi świetnie go wykorzystali. W minionym roku z Polski do Włoch sprzedano stolarkę za 474 mln euro, dzięki czemu Włochy awansowały na pozycję drugiego odbiorcy polskiej stolarki.(PAP)

Reklama
Autor: Łukasz Pawłowski