Wśród kategorii produktów, które są szczególnie istotne dla konsumentów na święta, znajdują się m.in. żywność i napoje bezalkoholowe oraz prezentowe, czyli np. odzież i obuwie, łączność oraz rekreacja i kultura – zauważył starszy ekonomista Credit Agricole Jakub Olipra w komentarzu dla PAP.

Poinformował, że zgodnie z prognozami CA ceny w kategorii żywność i napoje bezalkoholowe na święta "będą o ok. 6,4 proc. wyższe niż przed rokiem". Wzrosty cen są wyższe we wszystkich głównych kategoriach, poza kategorią oleje i tłuszcze, gdzie obecnie obserwowana jest deflacja. Ekspert dodał, że spadki cen występują również w przypadku poszczególnych produktów takich jak mąka, cukier i drób. Z kolei w pozostałych kategoriach zwrócił uwagę na nadal wysoką dynamikę cen pieczywa (ok. 8,7 proc. w grudniu wg. prognoz CA), warzyw (ok. 12,7 proc.), napojów bezalkoholowych (ok. 10,4 proc.), słodyczy (ok. 7,7 proc.) oraz owoców (ok. 8,3 proc.).

W kategorii prezentowej, ekonomista wskazał, iż ceny sprzętu audiowizualnego, fotograficznego, informatycznego oraz sprzętu telekomunikacyjnego są niższe o ok. 3 proc. w skali roku. Wyższe są z kolei ceny: książek (ok. 9 proc.), odzieży (ok. 5 proc.), obuwia (ok. 2 proc.) oraz artykułów do higieny osobistej i kosmetyków (ok. 10 proc.).

"Z punktu widzenia świątecznych wyjazdów na uwagę zasługują obniżające się ceny paliw, które w grudniu najprawdopodobniej będą o ok. 6 proc. niższe niż przed rokiem"– podsumował Olipra.

Reklama