"Prawo i Sprawiedliwość poinformowało o planie reorganizacji rządu z możliwą redukcją liczby ministerstw z 21 obecnie do 11-12 i na liście ministerstw, które mogą zniknąć znajduje się także Ministerstwo Cyfryzacji. Jeśli to się stanie, można się spodziewać opóźnienia aukcji 5G, zwłaszcza że przed jej ponownym uruchomieniem konieczne są modyfikacje związane z cyberbezpieczeństwem. Haitong Bank oczekuje, że aukcja 5G odbędzie się w połowie 2021 r. i jej budżet wyniesie 550 mln zł na telekom" - czytamy w analizie.

W połowie sierpnia ówczesna wiceminister cyfryzacji Wanda Buk w wywiadzie medialnym oceniała, że Urząd Komunikacji Elektronicznej (UKE), z którym Ministerstwo Cyfryzacji (MC) jest w stałej współpracy, planuje rozpoczęcie aukcji pasma dla technologii 5G po wakacjach i przyznanie częstotliwości w I kwartale przyszłego roku.

Pod koniec I półrocza prezes UKE unieważnił aukcję częstotliwości 3,6 GHz, która ma być wykorzystana do budowy sieci 5G. Wcześniej Urząd ogłosił aukcję na częstotliwości umożliwiające rozwój sieci 5G w Polsce. Wówczas podano, że aukcja obejmie 4 ogólnopolskie rezerwacje częstotliwości z pasma 3,6 GHz. Każda rezerwacja miała obejmować blok częstotliwości o szerokości 80 MHz z ważnością do 30 czerwca 2035 r.