"Termin pozyskania partnera dla Lotosu nie wpłynie na termin samego połączenia. Chcemy wynegocjować najlepsze warunki, potrzebujemy czasu, żeby pewne aktywa wycenić także po drugiej stronie, bo cały czas mówimy o wymianie aktywów" - powiedział Obajtek dziennikarzom przy okazji otwarcia pierwszego punktu "Orlen w Ruchu".

Zapewnił jednocześnie, że cała transakcja powinna być - zgodnie z planem - sfinalizowana do końca obecnego roku.

"Nie mogę być pod presją czasową, ale robimy wszystko, żeby fuzja nastąpiła w zakładanym terminie" - dodał.

Wcześniej zakładano, że ogłoszenie partnera koncernu przy realizacji warunków zaradczych Komisji Europejskiej nastąpi do końca lipca 2021 roku.

W lipcu 2020 r. Komisja Europejska wydała warunkową zgodę na przejęcie Grupy Lotos przez PKN Orlen. W odpowiedzi na stwierdzone przez Komisję problemy w zakresie konkurencji PKN Orlen zaproponował m.in. zbycie 30% udziałów w rafinerii Lotos wraz z towarzyszącym dużym pakietem praw zarządczych, zbycie dziewięciu składów paliw na rzecz niezależnego operatora logistyki, zbycie 389 stacji detalicznych w Polsce, stanowiących około 80% sieci Lotos, oraz zaopatrywanie tych stacji w paliwa silnikowe oraz sprzedaż wynoszącego 50% udziału Lotosu w spółce joint venture zajmującej się obrotem paliwem do silników odrzutowych, którą posiada on razem z BP.

Grupa PKN Orlen zarządza sześcioma rafineriami w Polsce, Czechach i na Litwie, prowadzi też działalność wydobywczą w Polsce i w Kanadzie. Jej skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 86,2 mld zł w 2020 r. Spółka jest notowana na GPW od 1999 r.

(ISBnews)