Wydział komunikacji społecznej Biura poinformował, że zatrzymań dokonali agenci z warszawskiej delegatury CBA we wielowątkowym śledztwie dotyczącym m.in. powoływania się na wpływy i podjęcia się pośrednictwa w uzyskaniu kontraktów handlowych w zamian za obietnicę łapówki.

Wydział przypomniał, że śledztwo zostało wszczęte w oparciu o własne materiały, zgromadzone w delegaturze CBA w Warszawie i jest nadzorowane przez małopolski wydziału zamiejscowego departamentu ds. przestępczości zorganizowanej i korupcji Prokuratury Krajowej w Krakowie.

"Według śledczych w zamian za obietnicę 15 proc. prowizji od wartości umów, członek zarządu KHW oraz osoby z jego otoczenia zobowiązały się ułatwić jednej z firm zawarcie korzystnych umów na obsługę kadrową dużych podmiotów" – podał wydział. "Zlecenia miały polegać przede wszystkim na tzw. optymalizacji wartości składek na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych płaconych przez duże firmy. Przedstawione zatrzymanym zarzuty obejmują lata 2015-2016" – dodał.

Reklama

"Łapówka, zgodnie z ustaleniami śledczych, miała formę prowizji od każdego pozyskanego zamówienia" – zaznaczył wydział.

Wszyscy zatrzymani przez CBA zostali doprowadzeni do nadzorującego śledztwo wydziału Prokuratury Krajowej, gdzie usłyszeli zarzuty powoływania się na wpływy w spółce Skarbu Państwa – podał dział prasowy PK. Sąd przychylił się do wniosku prokuratury i aresztował dwie zatrzymane osoby. Prokurator wobec trzeciej wyznaczył 100 tys. zł poręczenia majątkowego i dozór policji.

Za zarzucane zatrzymanym przestępstwa grozi do 8 lat więzienia.

Śledczy zaznaczyli, że sprawa trwa nadal - prowadzone są dalsze ustalenia i czynności.