Według analizy przeprowadzonej przez Międzynarodową Agencję Energetyczną (IEA), 29 procent światowych dostaw energii w 2020 roku pochodziło z ropy naftowej.

Jak pokazuje wykres statista.com oparty na danych Energy Institute Statistical Review of World Energy 2023, w 2022 roku najwięcej ropy naftowej zużywały dwa kraje — Stany Zjednoczone i Chiny.

USA konsumują najwięcej ropy

Reklama

Dziennie zużycie ropy naftowej w USA było na poziomie 19 milionów baryłek. Na drugim miejscu największych konsumentów surowca był najbardziej zaciekły gospodarczy i polityczny konkurent USA, czyli Chińska Republika Ludowa. W 2022 roku Państwo Środka zużywało 14 milionami baryłek dziennie.

Na tle tych dwóch gospodarek wykorzystanie ropy przez inne państwa wygląda blado. Zużycie 6 pozostałych państw z czołowej ósemki największych konsumentów wyniosło łącznie tylko dwie trzecie ilości używanej przez Stany Zjednoczone i Chiny.

Najszybciej rośnie zużycie w Chinach

Patrząc na zmianę zużycia ropy w latach 2012-2022, obraz zmienia się znacząco. W ciągu dekady zużycie ropy w USA wzrosło tylko o około dziewięć procent, a Chiny i Indie wyrosły na liderów wzrostu konsumpcji ropy, które wyniosły odpowiednio o 42 i 41 procent.

ikona lupy />
Który kraj zużywa najwięcej ropy? / statista.com