"Pewne symptomy suszy już są". Maj będzie decydującym miesiącem dla upraw

Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
23 marca 2022, 08:50
Susza
<p>Uprawy zniszczone suszą</p>/Shutterstock
Pewne symptomy suszy już widzimy – powiedział w środę wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk. Według niego na razie nie możemy mówić o suszy głębokiej. Decydującym miesiącem będzie maj.

Szef resortu rolnictwa pytany w Programie I Polskiego Radia, czy jest groźba suszy w Polsce, wskazał, że w tej chwili występuje przesuszenie gleby na powierzchni.

"Wody gruntowe są jeszcze w miarę na przyzwoitym poziomie – na razie nie możemy mówić o suszy głębokiej" – stwierdził Kowalczyk.

Wicepremier zwrócił uwagę, że najistotniejsze są ewentualne opady w okresie siewów – czyli w połowie kwietnia i w maju.

"Maj to jest głównie decydujący miesiąc – czy susza wywołuje ogromne skutki czy mniejsze" – zwrócił uwagę.

"Już od ok. trzech tygodni nie ma deszczu" – zaznaczył. Przyznał, że nie jest to istotny okres dla wegetacji, ale już, niestety, " pewne symptomy suszy widzimy". 

Copyright
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję
Źródło: PAP
Zapisz się na newsletter
Zapraszamy na newsletter Forsal.pl zawierający najważniejsze i najciekawsze informacje ze świata gospodarki, finansów i bezpieczeństwa.

Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich

Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj