Cytowany przez Reutersa Iwaszczenko zaapelował też do flot Turcji i Rumunii o zaangażowanie się w ewentualny przewóz ukraińskich produktów rolnych.

Turecki minister spraw zagranicznych Mevlut Cavusoglu ocenił, że rozmowa, jaką odbył w środę z szefem MSZ Rosji Siergiejem Ławrowem w sprawie otwarcia ukraińskich portów, "była owocna". Zaznaczył jednak, że konieczne będą kolejne rozmowy między stronami. Cavusoglu dodał, że ponownie pojawiły się podstawy do rosyjsko-ukraińskich negocjacji.

Komentując skalę problemu blokady żywności, minister wskazał, że "głęboko zaniepokojone" są nią kraje Ameryki Południowej. "Turcja wzywa wszystkich do wspólnego rozwiązania tego problemu (...)" - zaapelował szef tureckiej dyplomacji.

Reklama

We wtorek ukraińskie ministerstwo rolnictwa podało, że w przypadku dalszej blokady ukraińskich portów możliwe będzie eksportowanie jedynie 2 mln ton zboża miesięcznie. Na miesiąc przed rosyjską inwazją eksport zboża z Ukrainy osiągnął poziom 6 mln ton. Władze zaznaczyły, że nawet w przypadku odblokowania portów przez Rosję usunięcie min morskich, utrudniających potencjalny rosyjski atak z morza, może zająć do pół roku.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział w poniedziałek, że z powodu morskiej blokady nie można obecnie wyeksportować z kraju 22-25 milionów ton zboża.