W rozmowie z agencją Agerpres dyrektor generalna Krajowej Administracji Meteorologicznej (ANM) stwierdziła, że w Rumunii trwa jeden z najgorszych w historii okresów suszy i sytuacja nie ulegnie szybko poprawie.

“Obecny rok rolniczy będzie jednym z najsuchszych w historii” - oświadczyła Mateescu wyjaśniając, że dotychczas w większości regionów kraju wielkość opadów była zdecydowanie niższa w porównaniu z poprzednimi latami.

“Najmniejsze opady zanotowaliśmy dotychczas w Mołdawii Zachodniej, gdzie spadło zaledwie 322,6 litra deszczu na metr kwadratowy” - sprecyzowała Mateescu. Dodała, że niedobory wody, które najbardziej są widoczne we wschodniej oraz północno-zachodniej części kraju przełożą się na mniejsze zbiory zbóż, głównie kukurydzy, a także słonecznika.

Mateescu oceniła, że o występowaniu ekstremalnej suszy można mówić już w przypadku regionów Dobrudży oraz Mołdawii Zachodniej, a także na Równinie Baragan, gdzie opady były mniejsze o połowę w stosunku do średniej z ostatnich lat. (PAP)

Reklama