Akt powołania został podpisany 10 stycznia br.

Zmiana prezesa ARiMR

Reklama

Dotychczasowym szefem ARiMR była Halina Szymańska. Wcześniej, w latach 2017-2020, była ona szefową kancelarii prezydenta Andrzeja Dudy.

Do najpilniejszych zadań nowego szefa Agencji będzie należało funkcjonowanie ARiMR w zakresie systemu informatycznego, bo jak mówił w wywiadzie dla PAP minister Siekierski, obecnie wszystko jest realizowane na zasadzie "wiązania sznurkiem". Minister zwrócił też uwagę, że rok 2023 jest pierwszym rokiem funkcjonowania nowej reformy Wspólnej Polityki Rolnej i to wymaga uporządkowania m.in. ekoschematów.

Podwyżki dla urzędników

Ponadto Siekierski zapowiedział na posiedzeniu sejmowej komisji rolnictwa prace ws. podwyżek dla pracowników instytucji podległych ministerstwu, m.in. ARiMR.

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) powstała w 1994 r. w celu wspierania rozwoju rolnictwa i obszarów wiejskich. Pełni ona rolę akredytowanej agencji płatniczej. Zajmuje się wdrażaniem instrumentów współfinansowanych z budżetu Unii Europejskiej oraz udziela pomocy ze środków krajowych.

ARiMR w ramach Wspólnej Polityki Rolnej i Wspólnej Polityki Rybołówstwa m.in. wypłaca dopłaty bezpośrednie, współfinansuje działania w Programie Rozwoju Obszarów Wiejskich, wspiera rybołówstwo i akwakulturę.

W ARiMR, w centrali i jej 16 oddziałach oraz w 314 biurach powiatowych, zatrudnionych jest ponad 11,3 tys. osób.

awy/ mmu/