Według dyrektora dziale rynków kapitałowych CBRE Przemysława Felickiego, pomimo zawirowań spowodowanych przez Covid 19, rynek inwestycyjny w 2020 zanotuje ogólnie dobry wynik.

Jak podał, w pierwszych miesiącach roku wartość transakcji osiągnęła 1,7 mld euro, by w okresie lipiec-wrzesień spaść do 1,1 mld euro.

"Jest to efekt, którego można było się spodziewać i analogiczna sytuacja występuje na rynkach europejskich. Na rynku inwestycyjnym sytuacja każdego z sektorów wygląda nieco inaczej. Najlepiej ma się logistyka. Pandemia zwiększyła zainteresowanie inwestycjami w tym obszarze" - wskazał.

Reklama

Dodał, że rośnie także zainteresowanie mieszkaniami na wynajem. Tu widać skokowy wzrost toczących się transakcji i toczące się sprzedaże większych portfeli projektów.

Zdaniem Felickiego, popyt na biurowce jest bardziej selektywny, ale wciąż istotny. "Inwestycje w sektorze biurowym są częściowo ograniczone, ponieważ inwestorzy czekają na decyzje i ruchy najemców oraz analizują czy i jak zmieni się popyt na biura. Trend ten jednak nie powinien się utrzymać w perspektywie długoterminowej i już w pierwszej połowie 2021 spodziewamy się powrotów najemców do biur i wzrostu transakcji w tym segmencie rynku" - ocenił.

Dodał, że najwięcej wyzwań stoi przed sektorem handlowym, który musi mierzyć się z największymi obostrzeniami i rozwojem e-commerce. "Z kolei magazyny na przekór temu korzystają właśnie ze wzmagającej się siły internetowych zakupów. Na plus dla tego obszaru inwestycji działa również atrakcyjne położenie Polski jako węzła komunikacyjnego Europy Centralno-Wschodniej" - zaznaczył.

Według eksperta, pozytywnym zjawiskiem, które obserwujemy na rynku inwestycyjnym w czasie pandemii, jest rosnąca liczba transakcji z polskim kapitałem oraz rosnąca liczba polskich graczy, którzy ostrożnie lokują swoje środki w mniejsze inwestycje.

"Pojawiają się również nowi inwestorzy z zagranicy" - dodał.

"W 2021 roku oczekujemy wzmożonej aktywności inwestorów, szczególnie od końca pierwszego kwartału, kiedy rynek powoli powinien zacząć wracać do stanu sprzed pandemii" - wskazał.

CBRE to międzynarodowa firma doradcza i inwestycyjna działająca w sektorze nieruchomości komercyjnych. (PAP)

autorka: Longina Grzegórska-Szpyt