Z 500 zł do 800 zł

Od 1 stycznia kwota świadczenia wspierającego wzrosła z 500 zł do 800 zł.

Do Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej docierają informacje, że osoby nieuczciwe wykorzystują wypłatę z programu "Rodzina 800 plus" do wyłudzania pieniędzy.

Reklama

"Czasami dzwonią lub piszą wiadomości z ofertą fikcyjnej pomocy w wypełnieniu wniosku w sprawie świadczenia wychowawczego" - podało ministerstwo.

800 plus. Co z wyrównaniem za ubiegły rok?

Resort zaapelował o zachowanie ostrożności i rozwagi. Podkreślił, że kwota świadczenia wychowawczego jest zwiększana automatycznie – nie trzeba wypełniać żadnego nowego wniosku.

Wypłaty z programu "Rodzina 800 plus" są realizowane w tych samych terminach, co dotychczas, ale w nowej wysokości. Rodzice informowani są o tym fakcie elektronicznie.

Resort zaznaczył, że nieprawdziwe są również informacje o rzekomym wyrównaniu świadczenia do kwoty 800 zł za rok ubiegły. Takie wyrównanie nie jest przyznawane.

Jak złożyć wniosek?

Aby uzyskać prawo do świadczenia wychowawczego na kolejny okres od 1 czerwca do 31 maja następnego roku kalendarzowego, należy złożyć wniosek do ZUS wyłącznie przez Internet. Za pośrednictwem jednego z trzech kanałów wnioskowania: platformę PUE ZUS lub aplikację mobilną ZUS, portal informacyjno-usługowy Emp@tia na stronie empatia.mpips.gov.pl, bankowość elektroniczną.

Świadczenie wychowawcze przekazywane jest w formie bezgotówkowej, na wskazany we wniosku rachunek bankowy.

Autorka: Karolina Kropiwiec