Jak wskazało KRD, spadkowi obrotów odnotowanych pod koniec 2023 r., nie towarzyszył spadek liczby klientów, a jej wzrost, także w gronie mikroprzedsiębiorstw.

Jest sporo zachęt do faktoringu

"Eksperci z tej branży są zgodni, że w 2024 r. wróci on na ścieżkę wzrostów" - wskazano. Jak dodano, mikroprzedsiębiorstwa chętnie sięgają po e-faktoring, czyli faktoring internetowy, pozwalający na uzyskanie pieniędzy online.

Reklama

"Utrzymujące się zaś wysokie stopy procentowe bez wątpienia będą zachętą do sięgania po faktoring, jako sposobu na finansowanie bieżącej działalności, a także inwestycje. Ale o wyborze faktoringu będzie decydowała też ostrożna polityka kredytowa banków" - ocenia KRD.

Budownictwo i transport liczą na koniunkturę

Zdaniem prezesa NFG Dariusza Szkaradka, w 2024 roku utrzyma się koniunktura faktoringowa w takich branżach jak: budownictwo i transport. "Obecnie 48 proc. kredytów bankowych udzielonych mikroprzedsiębiorcom należy do firm usługowych, a 24 proc. do firm handlowych. Te sektory mają więc zapewnione finansowanie. Gorzej z sektorem budowlanym i transportowym, uznawanymi przez banki za ryzykowne" - wskazał.

Według ekspertów wzrośnie w tym roku średnia wartość faktury finansowanej przez faktorów do ok. 10 tys. zł, dla porównania w 2023 r. było to 8 tys. 943 zł, a w 2022 r. wynosiła 7 tys. 824 zł.

"Mimo prognozowanej poprawy koniunktury wiele przedsiębiorstw, zwłaszcza tych najmniejszych, będzie miało kłopot z utrzymaniem płynności finansowej, także na skutek zatorów płatniczych" - przekazano.

Faktoring to usługa polegająca na wykupie przez firmę faktoringową od przedsiębiorstwa należności z tytułu sprzedaży towarów lub usług. Dzięki temu przedsiębiorstwo uzyskuje środki finansowe zaraz po wystawieniu faktury. (PAP)

autorka: Aneta Oksiuta