Ile wynosi kwota wolna od podatku?

Prezenty uznawane są za darowiznę, która podlega podatkowi od spadków i darowizn – przypomina Dariusz Skłodowski z Kancelarii Skłodowscy. Podatek od prezentów płaci się wówczas, gdy ich wartość przekroczy kwotę wolną od podatku, która wynosi:

  • 36 120 zł - jeżeli nabywcą jest osoba zaliczona do I grupy podatkowej;
  • 27 090 zł - jeżeli nabywcą jest osoba zaliczona do II grupy podatkowej;
  • 5733 zł - jeżeli nabywcą jest osoba zaliczona do III grupy podatkowej.
Reklama

Szczególną uwagę należy zwrócić na to, że kwota wolna obowiązuje przez pięć lat, czyli liczy się wartość prezentów otrzymanych od jednej osoby w ciągu tego okresu.

Czy można uniknąć płacenia podatku od bardzo wartościowych prezentów?

Można jednak całkowicie uniknąć płacenia podatku od bardzo wartościowych prezentów, nawet o wartości przekraczającej 27 090 zł - o ile zostały one wręczone przez członków najbliższej rodziny – podkreśla ekspert z Kancelarii Skłodowscy.

Chodzi o obowiązujące od 2007 roku zwolnienie dla tzw. zerowej grupy podatkowej. Jest to grupa węższa niż grupa I, ponieważ nie zalicza się do niej teściów, zięcia i synowej. W tym celu trzeba tylko zgłosić fakt otrzymania prezentu do naczelnika urzędu skarbowego (na formularzu SD-Z2). Obdarowani mają na to sześć miesięcy od dnia otrzymania podarunku. Obdarowany nie może skorzystać ze zwolnienia jeżeli pieniądze zostały mu przekazane w inny sposób niż za pośrednictwem konta bankowego.

Prezenty od rodziców i rodzeństwa

Jeśli rodzice czy rodzeństwo zamierzają przekazać większą sumę, powinni gotówkę przelać na konto. Osoby otrzymujące prezent, chcący uniknąć podatku od darowizny, muszą przed fiskusem udowodnić, od kogo ją otrzymali. Potwierdzenie przelewu lub wypełniony przekaz pocztowy stanowi odpowiedni dowód. Potwierdził to Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji indywidualnej z dnia 11.04.2014 r. o sygn. ILPB2/436-16/14-2/MK.

Ze względów podatkowych lepiej, by wartościowe prezenty (np. ślubne) rodzice przekazali własnemu dziecku, bo tylko ono skorzysta z całkowitego zwolnienia z podatku. Obdarowani przez teściów zięć lub synowa będą musieli rozliczyć na formularzu SD-3 podarunki przekraczające 27 090 zł.

Prezenty od znajomych i dalszych krewnych

Inne zasady obowiązują w przypadku prezentów od znajomych i dalszych krewnych. W przypadku otrzymania prezentu od osoby należącej do II i III grupy podatkowej, o wartości nie przekraczającej odpowiednio 27 090 zł i 5 733zł, obdarowani nie muszą informować o nim fiskusa. Jeżeli jednak jest wyższa, w ciągu miesiąca do urzędu skarbowego składają druk SD-3. Następnie urząd skarbowy na podstawie złożonego zeznania wydaje decyzję o wysokości wymaganego podatku.

Gdy zapomnisz o rozliczeniu… Ile wynosi kara?

Osobom, które zapomną o rozliczeniu wartościowego prezentu, a podczas kontroli skarbowej powołają się na podarunki od rodziny, grozi zapłata 20-procentowej karnej stawki podatku – ostrzega Dariusz Skłodowski z Kancelarii Skłodowscy. Zazwyczaj powodem przeprowadzenia kontroli jest dokonana przez np. nowożeńców inwestycja - zakup nieruchomości, która nie ma pokrycia w ich zarobkach.