Autorzy badania przyjrzeli się kondycji finansowej 5000 holenderskich gospodarstw domowych. Z ich ustaleń wynika, że jeden z najzamożniejszych narodów na świecie wcale nie jest w tak dobrej sytuacji finansowej, jak się dotychczas wydawało.

W badaniu przeprowadzonym w listopadzie 2021 r. oceniano dochody Holendrów, długi i dochody gospodarstw domowych, a także zachowania w odniesieniu do planowania wydatków i pożyczek.

Reklama

Jak ustalono, jedynie 27 proc. niderlandzkich gospodarstw domowych ma "zdrową sytuację finansową", czyli taką, która pozwala na wywiązywanie się z bieżących zobowiązań oraz "realizowanie życiowych celów w poczuciu finansowego bezpieczeństwa".

Tego samego powiedzieć nie może 50 proc. respondentów. Z badań wynika, że borykają się oni z problemami finansowymi.

Raport z badania opracowany przez Deloitte pokazuje także, że kobiety, w czterech z pięciu badanych dziedzin, wypadają gorzej od mężczyzn. Na przykład mężczyźni mają wyższe dochody i oszczędności. Jednocześnie kobiety mają mniejszą wiedzę i wgląd w sprawy finansowe. Panie górują jednak w roztropnym podejściu do pożyczek i są mniej skłonne do zadłużania się.