Minister pracy i polityki społecznej Marlena Maląg w czwartek w Studiu PAP pytana, co z pracami nad ustawą o 14. emeryturze, która miałaby być świadczeniem stałym, poinformowała, że "oczywiście prace nad taką ustawą trwają".

"Ostateczny model i kształt pokażemy opinii publicznej i przedstawimy do prac rządu na początku 2023 r. (...) Będziemy szli w tym kierunku, że może 14. emerytura będzie na stałe" – powiedziała minister.

Maląg przypomniała, że dziś seniorzy mogą liczyć na finansowe wsparcie państwa – 9 mln emerytów dostanie 14. emeryturę, wypłaty ruszą 25 sierpnia i w sumie wyniosą ponad 11 mld zł. Dodała, że nie trzeba składać żadnych wniosków, aby dostać 14. emeryturę. "To jest proces automatyczny, wsparcie dla emerytów w tym trudnym czasie" – podkreśliła.

"Zależy nam przede wszystkim na tym, by polityka senioralna była oparta na silnym wsparciu, także finansowym" – powiedziała.

Reklama

Szefowa MRiPS przypomniała, że w poprzednim roku 14. emerytura wypłacana była w IV kwartale roku. "W tym roku dlatego właśnie sierpień, bo tak szacowaliśmy, że może być szczyt inflacji, tej wysokiej inflacji spowodowanej wojną na Ukrainie i sankcjami" – powiedziała.

Cały wywiad z minister pracy i polityki społecznej Marleną Maląg jest pod adresem: https://www.pap.pl/aktualnosci/news,1389948,czternasta-emerytura-na-stale-trwaja-prace-nad-ustawa.html. (PAP)

Autorzy: Adrian Kowarzyk, Agata Zbieg