8 proc. Polaków zapytanych o plany kredytowe na 2023 rok udzieliło pozytywnej odpowiedzi. 22 proc. planuje zainwestować pieniądze z kredytu na remont mieszkania. W ubiegłym roku takie deklaracje złożyło 23 proc. respondentów. Więcej o 8 pkt. proc. chce za pieniądze z kredytu wyjechać na wakacje. Tylko 9 proc. planuje zakup mieszkania lub domu w 2023 r., podano w raporcie ZBP "InfoKredyt 2022".

Załamanie na rynku

Reklama

"Aktywność klientów na rynku kredytów jest na rekordowo niskim poziomie, bez perspektywy na szybką poprawę. Jednocześnie obserwowana jest słabnąca dynamika zainteresowania klientów produktami depozytowymi" - czytamy w raporcie ZBP "InfoKredyt 2022".

"Wzrost zainteresowania klientów kredytami konsumenckimi - zdaniem 40 proc. zapytanych bankowców - może nastąpić po rozpoczęciu cyklu obniżek stóp procentowych. Natomiast 21 proc. respondentów oceniło, że wzrostu zainteresowania można spodziewać się w okresie przedświątecznym lub po ustabilizowaniu/obniżeniu poziomu inflacji" - czytamy również.

Z badania wynika również, że 16 proc. respondentów zadeklarowało, iż w 2022 roku zaciągnęła kredyt w banku. To o 1 pkt proc. mniej niż rok wcześniej. Na pytanie, jaki był cel zaciągnięcia kredytu, 17 proc. wskazało remont mieszkania lub domu, czyli o 3 pkt proc. mniej niż rok wcześniej.

Co kupujemy na kredyt?

Na kredyt Polacy kupują sprzęt AGD (15 proc. w 2022 r.; 13 proc. w 2021 r.) oraz samochody (9 proc. w 2022 r.; 11 proc. w 2021 r.). 6 proc. respondentów zapożyczyło się w banku na opłacenie czynszu, czyli o 1 pkt proc. mniej niż rok wcześniej. Z kolei o 5 pkt proc. mniej niż rok temu (w 2021 r.: 7 proc.), zdecydowało się w tym roku spędzić wakacje na kredyt. 1 proc. respondentów kredytuje prezenty.

Polacy zapytani, czy ostatnie podwyżki stóp procentowych NBP i wzrost oprocentowania kredytów wpłyną na plany kredytowe w nadchodzącym roku, 27 proc. odpowiedziało, że zdecydowanie "tak", podczas gdy w ubiegłym roku tak zdecydowanej odpowiedzi udzieliło 15 proc. respondentów. W tym roku 14 proc. ponownie przemyśli swoje plany kredytowe, czyli o 4 pkt proc. mniej niż rok temu. Dla 19 proc. respondentów podwyżki stóp procentowych nie będą miały wpływu na decyzje kredytowe. W ubiegłym roku takiej odpowiedzi udzieliło 21 proc. Polaków.

Badanie opinii publicznej pt. "Aktywność Polaków na rynku bankowym" zostało przeprowadzone przez firmę badawczą Minds&Roses w październiku br.