Dow Jones Industrial na zamknięciu wzrósł 460 punktów, czyli 1,78 proc. i wyniósł 26.287,03 pkt.

S&P 500 zwyżkował 1,59 proc. i wyniósł 3.179,72 pkt.

Nasdaq Comp. poszedł w górę 2,21 proc., do 10.433,65 pkt.

„Gospodarka ma się znacznie lepiej, niż myśli większość ekonomistów. Wyceny na rynku akcji mogą zatrzymać się w obecnym miejscu na jakiś czas, ale myślę, że na jesieni giełdy mogą wystrzelić w górę i S&P 500 może wzrosnąć powyżej 4.000 pkt.” - powiedział w poniedziałek Jeff Saut, główny strateg inwestycyjny w Capital Wealth Planning.

Sekretarz Pracy USA Eugene Scalia powiedział, że ożywienie gospodarcze po pandemii koronawirusa jest jak dotąd lepsze niż oczekiwano i nie będzie konieczne przedłużenie programu dopłat do zasiłku dla bezrobotnych w wysokości 600 USD, który kończy się w tym miesiącu.

Według głównego ekonomisty Moody's Analytics Marka Zandiego ostatnie lepsze niż oczekiwano dane gospodarcze są wynikiem szybkiego ponownego otwarcia firm, lecz to może się odwrócić w sytuacji, gdy pandemia koronawirusa nadal dynamicznie się rozwija w wielu regionach USA.

Akcje Tesli rosły 5 proc. JMP Securities podniósł cenę docelową akcji spółki do 1.500 USD z 1.050 USD poprzednio.

Harley-Davidson zwyżkował 5 proc. Citigroup ustalił rekomendację dla akcji spółki na poziomie „kupuj”.

Regeneron Pharmaceuticals zyskał 2 proc. Spółka podała, że rozpoczyna badania fazy III leku opartego na przeciwciałach na koronawirusa.

Rosły w poniedziałek akcje spółek technologicznych, w tym Apple, Amazon, Microsoft i Alphabet zyskały po ponad 2 proc.

Do wzrostów na giełdzie przyczyniały się także informacje o nowych transakcjach fuzji i przejęć. Warren Buffett dokonał pierwszego w tym roku dużego zakupu akcji. Jego spółka Berkshire Hathaway kupiła aktywa do przesyłu i magazynowania gazu ziemnego od Dominion Energy za około 10 mld USD, w tym dług. Akcje Dominion Energy spadły 10 proc., a Berkshire Hathaway zyskał prawie 3 proc.

Ponadto, Dominion i Duke Energy zrezygnowały z projektu rurociągu na wybrzeżu Atlantyku o wartości 8 miliardów dolarów, ponieważ długie opóźnienia prawne spowodowały prawie dwukrotny wzrost kosztów projektu.

Akcje Ubera rosły o 6 proc. Agencja Bloomberga podała, że spółka zamierza przejąć firmę kurierską, zajmującą się dostawą posiłków z restauracji Postmates za 2,65 mld USD. (PAP)