Dow Jones Industrial na zamknięciu zniżkował 0,16 proc., do 35.399,84 pkt.

S&P 500 na koniec dnia wzrósł o 0,43 proc., do 4.528,79 pkt.

Reklama

Nasdaq Composite wzrósł o 0,90 proc. i zamknął sesję na poziomie 15.265,89 pkt.

Od początku poniedziałkowej sesji rosły kursy spółek technologicznych. Producenci Chipów - AMD i Nvidia - zyskiwali po odpowiednio 1,3 proc. i 1,2 proc., Microsoft szedł w górę o 1 proc.

Po ogłoszeniu współpracy z Amazonem akcje firmy Affirm Holdings rosły o prawie 40 proc.

Spadały akcje spółek finansowych. Capital One stracił ponad 5 proc., a Wells Fargo około 2 proc.

Zniżkowały akcje linii lotniczych po tym, jak Unia Europejska zarekomendowała swoim krajom członkowskim zakaz wyjazdów do USA z powodu Covid-19, o ile takie podróże nie są konieczne.

Akcje PayPal wzrosły prawie 4 proc. po medialnych doniesieniach, że spółka rozważa utworzenie platformy do handlu akcjami dla swoich amerykańskich klientów. Robinhood zniżkował kilkanaście procent po wypowiedzi przewodnicego amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych (SEC), że na stole jest projekt zakazu konkrowersyjnego modelu biznesowego Payment for order flow (PFOF).

W tym tygodniu główne indeksy mogą wahać się w oczekiwaniu na publikację sierpniowego raportu z amerykańskiego rynku pracy (piątek, 3 września). Obok inflacji sytuacja na rynku pracy jest kluczową determinantą polityki Fed.

"Pozytywna niespodzianka w danych najprawdopodobniej zwiększy oczekiwania na ogłoszenie początku ograniczania skupu aktywów przez Fed już na najbliższym posiedzeniu we wrześniu" - oceniają ekonomiści Banku Millennium.

Na początku tygodnia inwestorzy są spokojniejsi po tym, jak w piątek prezes Fed Jerome Powell poinformował, że Rezerwa Federalna może zacząć ograniczać skalę skupu aktywów w bieżącym roku, ale nie podał harmonogramu ograniczania bodźców dla gospodarki.

Powell poinformował, że zgadza się z oceną, że Fed powinien zacząć ograniczać skalę skupu aktywów w bieżącym roku, podobnie jak oceniała w lipcu większość członków FOMC. Zastrzegł jednak, że moment rozpoczęcia taperingu oraz jego tempo nie będą sygnalizowały terminu rozpoczęcia podwyżek stóp procentowych.

Ogłoszenie ograniczania skali skupu aktywów może nastąpić już podczas najbliższego posiedzenia amerykańskiej Rezerwy Federalnej, zaplanowanego na 21-22 września.

"Przy rekordowym wzroście PKB i płac, rosnącej inflacji i pikującej liczbie zakażeń wariantem Delta, Fed będzie czuł większą presję, aby usunąć to, co jest zasadniczo awaryjną akomodacją monetarną" - ocenia Mike Wilson z Morgan Stanley.

"Spodziewamy się bardziej formalnego sygnału ze strony Fed na wrześniowym posiedzeniu FOMC, a rynki prawdopodobnie to wycenią" - dodał.