Dow Jones Industrial na zamknięciu zniżkował 0,03 proc., do 34.746,25 pkt.

S&P 500 na koniec dnia spadł o 0,19 proc., do 4.391,34 pkt.

Nasdaq Composite stracił 0,51 proc. i zamknął sesję na poziomie 14.579,54 pkt.

Dzień wcześniej indeksy wzrosły 0,8-1 proc. po informacji o porozumieniu w Senacie USA w sprawie tymczasowego podniesienia limitu zadłużenia państwa do grudnia.

W piątek amerykański Departament Pracy podał, że liczba nowych miejsc pracy w sektorach pozarolniczych w Stanach Zjednoczonych wzrosła we wrześniu o 194 tys. wobec oczekiwanej zwyżki o 500 tys. i wzrostu o 366 tys. miesiąc wcześniej po rewizji z 235 tys.

Stopa bezrobocia w USA wyniosła 4,8 proc., oczekiwano 5,1 proc. wobec 5,2 proc. miesiąc wcześniej. Wynagrodzenia godzinowe wzrosły we wrześniu o 4,6 proc. rdr, a mdm wzrosły o 0,6 proc. Konsensus wynosił odpowiednio 4,6 proc. i 0,4 proc.

W zeszłym miesiącu prezes Rezerwy Federalnej Jerome Powell powiedział, że umiarkowanie dobry raport z rynku pracy będzie potrzebny do rozpoczęcia ograniczania miesięcznego skupu aktywów przez Fed.

"Te liczby mogą podać w wątpliwość moment rozpoczęcia ograniczania skupu aktywów w tym roku" - powiedział partner Harris Financial Group Jamie Cox.

"W danych jest dużo pozytywów, takich jak wzrost płacy godzinowej, ale to nie wystarcza, by przykryć fakt, że obraz rynku pracy pozostaje mętny wraz ze wszystkimi czynnikami związanymi z koronawirusem" - dodał.

Partner w Cornerstone Macro Roberto Perli uważa, że dane z rynku pracy wystarczą Rezerwie Federalnej do rozpoczęcia taperingu.

"Ostatecznie sądzę, że Fed uzna za rozsądne utrzymać ograniczanie skupu zgodnie z harmonogramem i rozpocznie proces w przyszłym miesiącu" - powiedział Perli.

"Sądzę jednak, że Fed doda zastrzeżenia do komunikatów, by mieć otwartą furtkę i wstrzymać ograniczanie skupu, gdyby sytuacja uległa pogorszeniu" - dodał.

Mocne wzrosty notowały w piątek spółki z sektora paliwowego, po tym jak kontrakty terminowe na ropę naftową WTI przekroczyły 80 USD za baryłkę po raz pierwszy od listopada 2014 r.

Kurs Chevron wzrósł w piątek o 2,3 proc. Kurs Exxon Mobil poszedł w górę o 2,5 proc., akcje Marathon Petroleum podrożały o 2,6 proc., a ConocoPhillips o 4,8 proc.

Wall Street czeka na sezon wyników spółek za III kwartał, który rusza w przyszłym tygodniu. (PAP Biznes)