Dow Jones Industrial na zamknięciu spadł o 461 punktów, czyli o 1,34 proc., do 34.022,04 pkt.

S&P 500 na koniec dnia stracił 1,18 proc. i wyniósł 4.513,04 pkt.

Nasdaq Composite zniżkował 1,83 proc. i zamknął sesję na poziomie 15.254,05 pkt.

„Wydaje się, że rynki mają problemy z przetrawieniem kombinacji podwyższonej niepewności dotyczącej wpływu wariantu Omicron i jastrzębiego zwrotu Fedu w kontekście stale podwyższonej inflacji” – powiedział Gregory Daco, główny ekonomista ds. USA w Oxford Economics.

Reklama

Wielu strategów, m.in. z JPMorgan Chase & Co., UBS Global Wealth Management i Investment Institute BlackRock nadal spodziewa się jednak na rynkach hossy i zaleca inwestorom wykorzystanie spadków do kupowania akcji spółek, ponieważ jest mało alternatyw dla rynków akcji.

„Oczekujemy, że uwaga rynku będzie stopniowo odchodzić od wariantu Omikron w kierunku pozytywnej trajektorii wzrostu PKB i zysków firm, umożliwiając akcjom wznowienie kursu zwyżkowego; w przypadku niektórych rynków cyklicznych szczególnie negatywnie dotkniętych ostatnimi wydarzeniami” – powiedział Mark Haefele, dyrektor ds. inwestycji w UBS Global Wealth Management.

Główny doradca prezydenta USA ds. medycznych dr. Anthony Fauci potwierdził w środę wykrycie pierwszego przypadku wariantu koronawirusa Omikron w Stanach Zjednoczonych. Został on wykryty w Kalifornii.

Rosły akcje firm paliwowych - Occidental Petroleum i Chevron szły w górę o 2,5 proc., podczas gdy Exxon Mobil rósł o 3 proc.

Akcje związane z ponownym otwarciem gospodarczym rosły po kilka procent, ale po potwierdzeniu pierwszego przypadku Omikron USA mocno straciły na wartości.

American Airlines, Delta Air Lines i United Airlines spadły po ponad 5 proc.. Boeing stracił blisko 3 proc.

Norwegian Cruise Line Holdings i Carnival zniżkowały na koniec dnia po 4-5 proc., pomimo około 2-proc. wwzrostów w pierwszej części sesji. Wynn Resorts i Hilton Worldwide spadły po 2 proc.

Akcje Salesforce spadły o 6,5 proc. po tym, jak prognozy zysku w IV kw. były niższe od oczekiwań.

Akcje DoorDash rosły o 1 proc. po tym, jak Gordon Haskett podniósł rekomendację dla akcji spółki do "kupuj" z "neutralnie".

Box idzie w górę o 12 proc. Zysk na akcję w III kw. wyniósł 22 centy wobec oczekiwanych 21 centów.

Wskaźnik aktywności w przemyśle w USA w listopadzie wzrósł do 61,1 pkt. z 60,8 pkt. w poprzednim miesiącu - podał Instytut Zarządzania Podażą (ISM). Analitycy spodziewali się indeksu na poziomie 61 pkt.

W firmach w USA przybyło w listopadzie 534 tys. miejsc pracy - wynika z raportu prywatnej firmy ADP Employer Services. Analitycy oceniali, że raport ADP wskaże na wzrost miejsc pracy w USA o 525 tys.

Uniwersytet Johnsa Hopkinsa podał, że w USA w ciągu ostatniej doby zarejestrowano 1.590 ofiar śmiertelnych Covid-19. Obecność koronawirusa potwierdzono u 108.601 kolejnych osób. Najnowsze dane wskazują, że od wybuchu epidemii w Ameryce odnotowano łącznie 48,56 mln przypadków zakażenia koronawirusem. Liczba ofiar śmiertelnych wynosi 780.241.