Dow Jones Industrial na zamknięciu wzrósł o 765 punktów, czyli 2,66 proc. i wyniósł 29.490,89 pkt. Pod koniec sesji indeks zyskiwał już nawet powyżej 900 punktów.

S&P 500 na koniec dnia zyskał 2,59 proc. i wyniósł 3.678,43 pkt.

Nasdaq Composite wzrósł o 2,27 proc. i zamknął sesję na poziomie 10.815,44 pkt.

Pomimo mocnego początku nowego kwartału analitycy oceniają, że spadki na giełdach się jeszcze nie skończyły.

Reklama

Analityk Keith Lerner z Truist powiedział, że w IV kw. podwyższona inflacja i zamiar dalszego podnoszenia stóp proc. przez Rezerwę Federalną USA będą prawdopodobnie nadal ciążyć na sentymencie rynkowym.

„Myślę, że możemy być przygotowani na pewien rodzaj wytchnienia, ale podstawowym trendem w tym momencie jest nadal trend spadkowy i niestabilność na rynku będzie nadal obecna” - powiedział Lerner.

"Fed stara się zacieśnić warunki finansowe, a osłabienie rynku akcji jest jednym ze sposobów na osiągnięcie tego celu. Ze względu na wysoką inflację, banki centralne nie będą chciały przedwcześnie ogłaszać zwycięstwa w tej walce" - powiedział Colin Ahser, starszy analityk w Mizuho Banku.

W III kw. S&P 500 i Nasdaq zanotowały po raz pierwszy serię strat w trzech kwartałach z rzędu od 2009 roku, tracąc odpowiednio 4 proc. i 2,7 proc. Dow spadł o 5,4 proc. w III kw. i po raz pierwszy od 2015 r. odnotować trzeci z rzędu kwartał na minusie.

Wskaźnik aktywności ISM w przemyśle w USA we wrześniu wyniósł 50,9 pkt. wobec 52,8 pkt. w poprzednim miesiącu. Analitycy spodziewali się indeksu na poziomie 52,1 pkt.

Indeks PMI, określający koniunkturę w amerykańskim sektorze przemysłowym, przygotowywany przez Markit Economics, wyniósł we wrześniu do 52 pkt. wobec 51,5 pkt. w poprzednim miesiącu - podano w końcowym wyliczeniu. Wskaźnik wstępnie szacowano na 51,8 pkt.

Ze spółek podczas poniedziałkowej sesji 3 proc. rosły akcje Amazona, a analitycy JPMorgan wyznaczyli ich cenę docelową na 185 USD, co oznacza potencjał wzrostu o ponad 60 proc.

Rosły akcje producentów półprzewodników. Intel zyskał około 5,5 proc., Advanced Micro Devices podrożał prawie 5 proc., a Nvidia zyskała ponad 3 proc.

Akcje Tesli spadły ponad 8 proc. po tym, jak spółka poinformowała, że w trzecim kwartale dostarczyła 343 tys. samochodów elektrycznych, czyli mniej niż spodziewali się analitycy.

Credit Suisse wzrósł ponad 2 proc. pomimo spadków w ciągu dnia do historycznie niskiego poziomu. CEO spółki starał się uspokoić rynki po tym, jak swapy ryzyka kredytowego wzrosły do rekordowego poziomu. Od początku roku kurs banku spadł już o 59 proc.

Według ICE Data Services swapy powiązane z Credit Suisse wskazują na około 23-proc. szanse, że szwajcarski bank nie wywiąże się ze swoich obligacji w ciągu pięciu lat.

Dziennik „Financial Times” poinformował, że kierownictwo szwajcarskiego banku prowadzi rozmowy z głównymi inwestorami, aby uspokoić ich w obliczu rosnących obaw o kondycję finansową szwajcarskiego pożyczkodawcy.

Rentowność 10-letnich UST spadła o 24 pb. do 3,59 proc. Dochodowość 30-letnich obligacji spadła o 13 pb. do 3,64 proc. Spread między dwuletnimi a dziesięcioletnimi UST wynosi -47 pb. Spread między amerykańskimi obligacjami 3-miesięcznymi a 10-letnimi wynosi obecnie 29 pb.

Na rynku ropy kontrakty na WTI na listopad są wyceniane po 82,88 USD za baryłkę, po wzroście o 4,29 proc., a listopadowe futures na Brent zwyżkują o 3,7 proc. do 88,24 USD/b.

pr/wr/