Dow Jones Industrial na zamknięciu zwyżkował o 1,09 proc., czyli 368,95 pkt. i wyniósł 34.086,04 pkt.

S&P 500 na koniec dnia wzrósł o 1,46 proc. i wyniósł 4.076,60 pkt. To najlepszy styczeń dla tego indeksu od czterech lat.

Nasdaq Composite poszedł w górę o 1,67 proc. i zamknął sesję na poziomie 11.584,55 pkt.

Reklama

Inwestorzy czekają na decyzje Rezerwy Federalnej - w środę i Europejskiego Banku Centralnego - w czwartek. Kontrakty terminowe na stopy procentowe wskazują, że Rezerwa Federalna USA ma podnieść swoją główną stopę procentową o 25 pb. do przedziału 4,50-4,75 proc., podczas gdy Europejski Bank Centralny i Bank Anglii mają podnieść stopy procentowe po 50 pb do odpowiednio 2,50 proc. i 4,0 proc.

„Konfrontacja z rzeczywistością nadchodzi. Ostatnie wyniki spółek, zwłaszcza prognozy na rok 2023, wskazują na negatywne perspektywy, które skłaniają nas do utrzymania ograniczonej ekspozycji na akcjach. W krótszej perspektywie wydaje się, że nie ma oczywistej, bezpiecznej przystani dla inwestorów” — powiedział Bruno Schneller , dyrektor zarządzający w INVICO Asset Management w Zurychu.

Inwestorzy analizują również wyniki spółek za czwarty kwartał.

„Cały ten tydzień kręci się wokół podwyżek stóp procentowych, ale z punktu widzenia rynków kredytowych spready kredytowe wróciły do poziomów sprzed inwazji na Ukrainę” – powiedział Azhar Hussain, szef działu kredytów globalnych w Royal London Asset Management.

Notowania Pfizera poszły w górę o ok. 1,6 proc. Przychody spółki za IV kwartał były poniżej oczekiwań.

Kurs Caterpillar spadł ok. 3,5 proc. Skorygowany zysk na akcję spółki wyniósł w IV kw. 3,86 USD. Oczekiwano tymczasem 4,02 USD.

Akcje General Motors zyskały ponad 8 proc. Zysk na akcję w IV kw. wyniósł 2,12 USD wobec oczekiwanych 1,68 USD.

Po wynikach rosły też akcje Exxon Mobil.

Akcje McDonald’s potaniały o ponad 1 proc., mimo że przychody sieci restauracji szybkiej obsługi wyniosły w IV kwartale 5,93 mld USD wobec konsensusu 5,71 mld USD. Zarząd spółki ostrzegł jednak, że presja na wzrost kosztów może się utrzymywać w tym roku.

W środę po sesji wyniki za IV kw. przedstawi m.in. Meta, a w czwartek m.in. Apple, Amazon i Alphabet.

140 spółek z S&P 500 opublikowało do poniedziałku wyniki za czwarty kwartał. Według danych Refinitiv zyski spadły w tym kwartale o 3 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim.

Na rynku ropy kontrakty na WTI na marzec są wyceniane po 79,1 USD za baryłkę, po wzroście o 1,5 proc., a marcowe futures na Brent zniżkują o 0,5 proc. do 84,5 USD/b.