Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na październik na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku kosztuje 68,49 USD, wyżej o 0,19 proc. W ciągu poprzednich 2 sesji WTI na NYMEX staniała o 2,3 proc.

Ropa Brent w dostawach na listopad na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie kosztuje zaś 71,72 USD za baryłkę, więcej o 0,04 proc.

Eksperci wskazują, że chociaż w niektórych regionach na świecie pojawiają się obszary z silnym popytem na paliwa, w tym Europa, to szybkie rozprzestrzenianie się Delta koronawirusa spowodowało ponowne wprowadzenie blokad w gospodarkach w innych miejscach.

Zakażenia Covid-19 skoczyły już do rocznego maksimum w Singapurze, a władze nie wykluczają ponownego nałożenia ograniczeń.

Reklama

Z kolei na Filipinach władze wycofały się ze znoszenia obostrzeń w stolicy.

W USA liczba zgonów z powodu Covid-19 przekroczyła 650.000, chociaż już 3/4 dorosłych mieszkańców otrzymało co najmniej jedną dawkę szczepionki przeciwko koronawirusowi.

"Na rynkach paliw jest ciągła niepewność co do kierunku cen" - mówi Vandana Hari, założycielka firmy konsultingowej Vanda Insights.

"Spodziewam się, że skromne odbicie cen ropy jest +tuż za rogiem+, ale może trzeba będzie poczekać na jakiś bodziec, na przykład tygodniowe dane z giełd w USA" - podkreśla.

Tymczasem inwestorzy poznają w czwartek dane o zapasach ropy w USA w ub. tygodniu. Może być już w nich widać wpływ huraganu Ida, który kilka dni wcześniej przetoczył się nad niektórymi stanami.

Analitycy prognozują, że zapasy benzyny w USA spadły w ub. tygodniu o 3,7 mln baryłek, a ropy - o 6 mln baryłek. (PAP Biznes)