Popyt na metale przemysłowe na świecie słabnie przed zbliżającą się decyzją amerykańskiej Rezerwy Federalnej ws. zacieśnienie polityki pieniężnej i wobec działań chińskich władz w walce z epidemią koronawirusa.

W środę Fed poda decyzję w sprawie stóp procentowych, a analitycy spodziewają się podwyższenia benchmarku o 50 pb, co byłoby najmocniejszą podwyżką od 2000 r.

Rynki spodziewają się 4 podwyżek stóp procentowych w USA - po 50 pb - na nadchodzących spotkaniach Fed, który podejmuje agresywne działania, aby zapanować nad bardzo wysoką inflacją.

Tymczasem Chiny mierzą się z największą od początku 2020 roku falą epidemii Covid-19. Od wielu dni notuje się po kilkanaście tys. nowych zakażeń, w większości w Szanghaju. W mieście na Covid-19 codziennie umiera kilkadziesiąt osób.

Reklama

Lockdowny, ograniczenia i akcje masowych badań na obecność koronawirusa wprowadzane są również w innych miastach Chin. Restrykcje o różnym stopniu nasilenia obowiązują w 46 miastach i wpływają na życie 343 mln mieszkańców Chin.

W W.Brytanii w poniedziałek nie ma handlu na LME ze względu na świętowanie 2 maja May Day.

Na zakończenie poprzedniej sesji miedź na LME w Londynie zyskała 72 USD do 9.770,00 USD za tonę.