Na Comex w Nowym Jorku miedź kosztuje 4,2585 USD za funt i zyskuje 0,57 proc.

Do tej pory wpływ sytuacji politycznej nie był znaczący

Na rynkach wciąż utrzymują się obawy dotyczące perspektyw globalnej podaży i możliwego ożywienia popytu w Chinach, największego odbiorcy metali bazowych na świecie.

Reklama

Koncern Freeport-McMoRan Inc., największy producent miedzi, poinformował, że spowalnia produkcję metalu w Peru w reakcji na "skomplikowaną sytuację polityczną" w tym kraju.

Firma kontynuuje wprawdzie eksploatację kopalni miedzi Cerro Verde, mimo to Freeport trochę zwalnia produkcję. "Do tej pory wpływ sytuacji politycznej nie był znaczący, ale sytuacja ta jest z dnia na dzień dynamiczna i obserwujemy ją bardzo uważnie" - napisano w komunikacie Freeport.

W rezultacie trwających w Peru antyrządowych zamieszek zginęło ponad 50 osób. Zamieszki rozpoczęły się 7 grudnia 2022, krótko po odwołaniu przez parlament prezydenta Pedro Castillo.

Miejsce lewicowego polityka, który został tymczasowo aresztowany, zajęła dotychczasowa wiceprezydent Dina Boluarte. W wielu regionach rząd wprowadził stan wyjątkowy pozwalający na interwencję wojska.

Na zakończenie poprzedniej sesji miedź na LME w Londynie kosztowała 9.314,00 USD za tonę, bez zmian.