Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na XI kosztuje na NYMEX w Nowym Jorku 91,84 USD, wyżej o 0,14 proc. i po skoku w środę o 3,6 proc. - najmocniej od początku maja.

Ropa Brent na ICE w dostawach na XI wyceniana jest po 95,13 USD za baryłkę, niżej o 0,26 proc.

Cena West Texas Intermediate spadła po czwartkowej sesji zmiennej, wcześniej rosnąc powyżej 95 dolarów za baryłkę. Kontrakty terminowe nadal rosną w skali tygodnia i miesiąca i zmierzają ku największemu kwartalnemu wzrostowi od marca 2022 r. W III kwartale cena WTI wzrosła o ponad 30 proc.

Rapidan Energy Group oceniła, że Arabia Saudyjska może być coraz bliżej ożywienia produkcji, zamiast ryzykować dalszy wzrost cen, który mógłby zmniejszyć popyt. OPEC prognozuje deficyt dostaw na poziomie 3 milionów baryłek dziennie w przyszłym kwartale, a zapasy w największym amerykańskim węźle magazynowym spadły blisko krytycznego poziomu.

Reklama

Zapasy ropy w USA w hubie w Cushing spadły do krytycznego poziomu nieco poniżej 22 mln baryłek. To ich najniższy poziom od lipca 2022 r., bliski minimów operacyjnych.

"Na zacieśnionych rynkach w dalszym ciągu panuje tyrania wyjątkowo wysokich cen ropy pomimo ryzyka spowolnienia gospodarczego. Jednak chwila wytchnienia po ostatnich wzrostach nie jest dziwna, biorąc pod uwagę trudną do przewidzenia reakcję na rosnące ryzyko dla perspektyw” – powiedział Vishnu Varathan, dyrektor ds. ekonomii i strategii w Mizuho Bank.

kkr/ osz/