Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Bez awansu też można się rozwijać. Zobacz, jak umocnić swoją pozycję w firmie

13 sierpnia 2015, 05:45
Ten tekst przeczytasz w mniej niż minutę
Zastanów się które z twoich obowiązków sprawiają ci największą przyjemność, a których nie lubisz. Poproś o to samo członków twojej grupy. Po podsumowaniu możesz poprzesuwać nieco obowiązujące granice, stworzyć najbardziej optymalny, elastyczny podział obowiązków, tak by każdy czuł maksymalną satysfakcję z pracy i z entuzjazmem podchodził do realizowania nowych wyzwań. Dzięki temu nie tylko przełamiesz monotonię dotychczasowych obowiązków, ale przyczynisz się do specjalizacji zarówno swojej jak i reszty zespołu, a ta jak wiadomo jest coraz bardziej pożądana na rynku pracy.
Zastanów się które z twoich obowiązków sprawiają ci największą przyjemność, a których nie lubisz. Poproś o to samo członków twojej grupy. Po podsumowaniu możesz poprzesuwać nieco obowiązujące granice, stworzyć najbardziej optymalny, elastyczny podział obowiązków, tak by każdy czuł maksymalną satysfakcję z pracy i z entuzjazmem podchodził do realizowania nowych wyzwań. Dzięki temu nie tylko przełamiesz monotonię dotychczasowych obowiązków, ale przyczynisz się do specjalizacji zarówno swojej jak i reszty zespołu, a ta jak wiadomo jest coraz bardziej pożądana na rynku pracy. / ShutterStock
Reklama
Reklama

Powiązane

Reklama

Komentarze(1)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  • llubellak
    2015-08-13 13:41:04
    Dziś mijałem samochód służbowy agencji pracy Work Service- nowiutka Skoda Superb i od razu przypomniałem sobie pracowników z tej samej agencji w jednym z lubelskich marketów. To jest dopiero draństwo! A te porady tego pana eksperta to takie trochę z d... wzięte! Odnoszą się do samych białych kołnierzyków siedzących gdzieś wysoko. Ciekawe jakby zareagował przełożony w takim oto Orange gdyby przyszedł do niego pracownik ze słuchawki i przedstawił pomysły zaczerpnięte na forsal.pl! Myślę że kierownik miałby niezły ubaw do końca dnia!
    ( dlaczego przedstawiłem Orange, bo swego czasu było głośno jak to szefostwo w ramach premii za pracę wręczało po lizaku dla najlepszych ).
    0
Reklama

Zobacz więcej