Pierwsza na świecie moneta w kształcie kuli. Tak powstaje polski pieniądz 3D

Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
7 marca 2016, 06:06
Produkcja monet sferycznych w Mennicy Polskiej w Warszawie  (zuz) PAP/Leszek Szymański
Pierwsza na świecie moneta w kształcie kuli przedstawia glob ziemski, na którym odwzorowano odręczny szkic XVII-wiecznej mapy wybitnego holenderskiego kartografa Willema Janszoona Blaeu. <br><br><small>(zuz) PAP/Leszek Szymański</small>/PAP
"Siedem Nowych Cudów Świata" to pierwsza na świecie moneta w kształcie kuli. Zobacz, jak w Mennicy Polskiej produkowane są monety sferyczne.

"Siedem Nowych Cudów Świata" to pierwsza na świecie moneta w kształcie kuli. Zobacz jak w Mennicy Polskiej produkowane są monety sferyczne.

2479769-produkcja-monet-sferycznych-w-mennicy.jpg
A skąd nazwa monety? Otóż na kuli ziemskiej umieszczone są kryształy Swarovski Elements, które pokazują położenie geograficzne „Siedmiu Nowych Cudów Świata”.
2479737-produkcja-monet-sferycznych-w-mennicy.jpg
Jak podaje Mennica Państwowa, stworzenie monety w kształcie kuli wymagało zastosowania szeregu bardzo innowacyjnych technologii. W pierwszym etapie projektowania konieczne było opracowanie modelu 3D.
2479721-produkcja-monet-sferycznych-w-mennicy.jpg
Kolejne zadanie to zaprojektowanie specjalnych narzędzi składających się z sześciu elementów wyposażonych w stemple, odwzorowujące wizerunek mapy na krążkach i formujące półfabrykat w kształcie kuli.
2479705-produkcja-monet-sferycznych-w-mennicy.jpg
Produkcja monet sferycznych w Mennicy Polskiej w Warszawie
2479753-produkcja-monet-sferycznych-w-mennicy.jpg
Mennica Polska po raz pierwszy zaprezentowała kulistą monetę podczas targów numizmatycznych „World Money Fair 2015”.
2479673-produkcja-monet-sferycznych-w-mennicy.jpg
W Mennicy Polskiej trwa też produkcja srebrnej monety kolekcjonerskiej o nominale 5 zł wyemitowana przez NBP z okazji 250. rocznicy założenia Mennicy Warszawskiej
2479689-produkcja-monet-sferycznych-w-mennicy.jpg
Srebrna moneta kolekcjonerska o nominale 5 zł
2479657-produkcja-monet-sferycznych-w-mennicy.jpg
Produkcja monet sferycznych w Mennicy Polskiej w Warszawie
Copyright
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję
Źródło: forsal.pl
Zapisz się na newsletter
Zapraszamy na newsletter Forsal.pl zawierający najważniejsze i najciekawsze informacje ze świata gospodarki, finansów i bezpieczeństwa.

Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich

Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj