Jak pisze czwartkowa "Rzeczpospolita", gazeta dotarła do projektu zmian w ustawie o Krajowej Administracji Skarbowej, ordynacji podatkowej i 21 innych ustaw. Nowe przepisy mają zrewolucjonizować procedury kontrolne i egzekucyjne. Wszystko w celu zwiększenia wydajności fiskusa. Dotychczas resort finansów oficjalnie nie zapowiadał takich zmian.

Według "Rz", w projekcie są trzy najważniejsze nowinki.

"Po pierwsze: procedura tzw. nabycia kontrolowanego. Chodzi o sprawdzanie, czy dany przedsiębiorca sprzedaje towary i usługi z zachowaniem przepisów o kasach rejestrujących i paragonach. Urzędnik będzie mógł – udając zwykłego klienta – sprawdzić, czy transakcja została właściwie udokumentowana. Jeśli nie, będzie mógł się ujawnić i wszcząć procedurę ukarania przedsiębiorcy. Druga zmiana to wprowadzenie tzw. postępowania sprawdzającego zamiast czynności sprawdzających i postępowania kontrolnego" - napisano.

Trzecia zmiana - jak pisze "Rz" - dotyczy postępowania egzekucyjnego. Gdy podatnik będzie winien fiskusowi ponad 5 tys. zł, i nie da się ich wyegzekwować, będzie można tymczasowo (do 36 godzin) zająć środek transportu i towar dłużnika.

Reklama