Szefowa MFW podkreśliła, że ustalenia piątkowego szczytu, dotyczące wspólnych mechanizmów negocjowania ulg w spłacie długów dla biednych państw dotkniętych pandemią koronawirusa, zwiększają szanse na to, że również prywatni wierzyciele zgodzą się na restrukturyzację zadłużenia tych krajów.

Państwa G20 po raz pierwszy uzgodniły wspólne ramy restrukturyzacji tych długów, które w związku z kryzysem wywołanym pandemią grożą wielu gospodarkom załamaniem lub wręcz niewypłacalnością, jak w przypadku Zambii.

Reklama

50 proc. najbiedniejszych krajów ma już poważne kłopoty z obsługą długów, a Zambia może wkrótce stać się pierwszym państwem, która w związku z pandemią przestanie spłacać rządowe zadłużenie; nawet kraje o średnim dochodzie mogą znaleźć się w sytuacji, w której zmuszone będą renegocjować rządowe długi.

Ministrowie finansów ogłosili po telekonferencji, że zagrożone kraje potrzebują więcej pomocy niż obowiązujące obecnie, do 30 czerwca 2021 roku, zamrożenie spłat zadłużenia.

Jak piszą agencje, oczekuje się, że wielcy wierzyciele, w tym Chiny, zastosują się do ustaleń szczytu.

"Liczę na konstruktywnego ducha naszej współpracy, aby szybkie i skoordynowane wdrożenie wspólnego mechanizmu (restrukturyzacji zadłużenia) stało się możliwe, zważywszy, że wiele krajów już teraz prosi o renegocjację długów" - powiedział minister finansów i gospodarki Francji Bruno Le Maire.

Szef resortu finansów Japonii Taro Aso powiedział dziennikarzom, że piątkowe porozumienie G20 "jest historyczne".

Georgiewa w przeddzień piątkowego spotkania ministrów finansów G20 powiedziała: "Jeśli kraje G20 będą działały wspólnie, wspólnie inwestowały w tym samym czasie (...), to wydadzą o jedną trzecią mniej, aby uzyskać te same cele".

W ubiegłym tygodniu Georgiewa ostrzegła przed zbyt wczesnym wycofywaniem programów pomocowych dla gospodarek, wprowadzonych przez poszczególne państwa w reakcji na pandemię Covid-19, by uniknąć fali bankructw i bezrobocia.

Zapowiedziała też wówczas, że konieczne jest przedłużenie zawieszenia spłacania długów zaciągniętych przez państwa rozwijające się. Na początku ubiegłego tygodnia MFW zdecydował o przedłużeniu ulgi w spłacaniu długu wobec Funduszu dla 28 państw do kwietnia przyszłego roku. (PAP)