Otwarcie sklepów w galeriach handlowych

Od 1 lutego otwieramy sklepy w galeriach handlowych z zachowaniem reżimu sanitarnego; powracamy do rozwiązania, które obowiązywało już w grudniu; z naszych obserwacji wynika, że jego skutek epidemiczny nie był wyraźnie zauważalny - poinformował Adam Niedzielski.

"Otwieramy sklepy w galeriach handlowych, ale oczywiście z zachowaniem reżimu sanitarnego" - poinformował Niedzielski, dodając, że od 1 lutego wracamy do rozwiązania, które obowiązywało już w grudniu.

"Z naszych obserwacji wynika, że skutek epidemiczny tego działania nie był wyraźnie zauważalny, widać, że też nauczyliśmy się dbać o to, żeby trzymać dystans w tych sklepach, być w maseczkach (...), więc wydaje się, że przy tych parametrach pandemicznych, o których mówiłem na wstępie, takie rozwiązanie jest możliwe" - powiedział minister.

Jak dodał, rozwiązanie to jest "ostrożnym krokiem". Wskazał, że kraje sąsiadujące z Polską, takie jak Słowacja czy Czechy, w pewnym momencie zdecydowały się na "odważne poluzowanie obostrzeń", a potem "stawały się niestety niechlubnym liderem zachorowań".

"To jest krok, który ostrożnie wykonujemy, po to, by umożliwić jednak taki stopniowy, bardzo powolny powrót do normalności" - podkreślił szef MZ.

Koniec godzin dla seniorów

Rząd od 1 lutego znosi godziny dla seniorów - poinformował Niedzielski. "Przychylamy się do próśb handlowców i od 1 lutego znosimy godziny dla seniorów" - powiedział. Godziny te obowiązywały między 10 a 12, w dni robocze.

Otwarcie galerii sztuki i muzeów

Od 1 lutego galerie sztuki i muzea zostaną otwarte z zachowaniem reżimu sanitarnego - 1 osoba na 15 m kw. - zapowiedział Niedzielski.

Niedzielski podkreślił na konferencji prasowej, że decyzja o otwarciu handlu, galerii sztuki i muzeów jest oparta na badaniach przeprowadzonych w Stanach Zjednoczonych.

"W obu przypadkach opieramy się na badaniach przeprowadzonych w Stanach Zjednoczonych, że handel jest stosunkowo bezpieczny, nie jest na szczycie listy miejsc, w których dokonuje się transmisja koronawirusa. Tak samo jest w przypadku galerii sztuki i muzeów" - podkreślił minister zdrowia.

Starsi uczniowie wciąż na nauczaniu zdalnym

"Nadal zostajemy przy nauczaniu stacjonarnym klas 1-3; reszta w trybie zdalnym" - ogłosił minister zdrowia.

Przedłużenie zasad bezpieczeństwa do 14 lutego

"Decyzja, którą podjęliśmy sprowadza się do przedłużenia zasad bezpieczeństwa etapu odpowiedzialności do 14 lutego. Po tym okresie podejmiemy decyzje, co dalej" - powiedział podczas konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski.

"Złe sygnały płynące z otoczenia międzynarodowego"

"Sytuacja epidemiczna w Polsce i Europie była podstawą do naszego podejmowania decyzji, co do kształtu obostrzeń w najbliższym czasie. Mamy stopniowy spadek zakażeń w Polsce. Impuls świąteczny przyczynił się do spowolnienia tempa spadku. Ten spadek na poziomie liczby zachorowań mieliśmy również odczuwalny na poziomie liczby zgonów. Ostatni tydzień przyniósł tu też pewną poprawę - spadek też jest mniej więcej 10 procentowy. Ta sytuacja ma również przełożenie na sytuację w szpitalach - hospitalizacje spadły po raz pierwszy od długiego czasu poniżej 14 tysięcy. W szczytowym momencie mieliśmy ponad 23 tysiące hospitalizacji. Sytuacja w Polsce wydaje się być w tej chwili ustabilizowana, ale są dwa ryzyka: jedno dot. sytuacji międzynarodowej, a drugie dot. nowych mutacji wirusa." - powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski.

"Mamy bardzo złe sygnały płynące z otoczenia międzynarodowego. Trudno jest przypuszczać, że Polska będzie zieloną wyspą na tle zachorowań w innych krajach Europy, więc nieuwzględnienie tego elementu byłoby nieodpowiedzialne"- dodał Niedzielski.

Od 28 grudnia ub.r., początkowo do 17 stycznia 2021 r., zostały wprowadzone dodatkowe obostrzenia w związku z epidemią koronawirusa - m.in. zamknięcie hoteli, ograniczenie w działaniu galerii handlowych i stoków narciarskich. Obostrzenia zostały później przedłużone do 30 stycznia.