Jak dodał, będzie przedłużenie dotychczasowych zasad oraz dodatkowe instrumenty, które „będą miały pomóc, w tych ostatnich, mam nadzieję, tygodniach i miesiącach”.

„Są branże, które w miarę suchą stopą przeszły przez COVID-19, np. szeroko rozumiana branża spożywcza. Ale są takie, które od października praktycznie są w niezwykle trudnym położeniu, w znacznym stopniu zamknięte” - tłumaczył Morawiecki w czasie wizyty w fabryce firmy Maspex.

Reklama

Jak dodał, podziela zdanie, że lepiej jest pomóc przetrwać te trudne, nietypowe miesiące, niż później martwić się setkami tysięcy bankructw.

Sytuacja na rynku pracy

Mikro i małe firmy w większości chcą utrzymać zatrudnienie, a te średnie i duże planują nowe zatrudniania - podkreślił we wtorek premier Mateusz Morawiecki. Dodał, że Polska mimo pandemii zachowuje stabilność rynku pracy.

Szef rządu podczas wizyty w firmie Maspex w Wadowicach podkreślił, że jedynym sposobem na powrót gospodarki na normalne tory jest skuteczne zwalczenie pandemii COVID-19.

"Żeby ta skuteczna walka się ziściła, potrzebujemy szczepionek, czasu i jeszcze raz szczepionek, zachowania reguł i obostrzeń" - zaznaczył premier.

Mateusz Morawiecki dodał, że mimo pandemii Polska zachowuje stabilność rynku pracy. "Mikro i małe firmy chcą w większości utrzymać zatrudnienie, a średnie i większe firmy i bardzo duże deklarują łącznie per saldo nowe zatrudnienie" - przekazał.

Morawiecki dodał, że o dobrej kondycji krajowego rynku pracy świadczy to, że Polska ma najniższe w UE bezrobocie. "Dla mnie to najważniejsza rzecz w całej gospodarce, żeby utrzymać jak najniższy poziom bezrobocia, jak najwyższy poziom zatrudnienia" - wskazał szef rządu. (PAP)