"Polski Ład jest dla firm z polskim kapitałem. My, poprzez naszą politykę promocji ekspansji polskich firm za granicą, wspieranie ekspansji kapitałowej, poprzez politykę tzw. estońskiego CIT, tzn. możliwości zatrzymania kapitału w firmach, niepłacenia w ogóle podatku, znakomicie zwiększamy możliwości inwestycyjne polskich firm" - powiedział premier Mateusz Morawiecki.

Dodał, że dla firm, które są bardzo innowacyjne przewidziano "wsparcie procesu prototypowania, robotyzacji, podatek na poziomie 5 proc." Z kolei dla firm jednoosobowych lub kilkuosobowych o obrotach do 2 mln euro - kontynuował premier - w Polskim Ładzie przewidziano podatek ryczałtowy o obniżonych stawkach dla wielu grup przedsiębiorców.

Reklama

Jak powiedział, po konsultacjach z organizacjami pracodawców i pracowników w Polskim Ładzie przewidziano także wiele ulg, np. dotyczącą płatności składki zdrowotnej.

Ocenił ponadto, że na programie - dzięki kwocie wolnej od podatku w wysokości 30 tys. zł - skorzystają także pracownicy.

Zauważył, że wyższe składki zdrowotne dotkną najlepiej zarabiających, ale - jak przekonywał - także oni skorzystają na Polskim Ładzie, bo są "beneficjentami rosnącej siły nabywczej polskich konsumentów, wzrostu gospodarczego, możliwości eksportowych, ekspansji kapitału polskiego za granicę".