Podkreślał, że to samorządy zadecydują, na co będą chciały przeznaczyć te pieniądze.

"Algorytm będzie sprawiedliwy. Będzie dzielił (środki) dla wszystkich samorządów, po drugie z pewnym sufitem i podłogą, czyli uwzględni pewnego rodzaju różnicę dochodów pomiędzy najbardziej bogatymi gminami, miastami, powiatami, a tymi najmniej zamożnymi" - dodał szef rządu podczas konferencji prasowej w Kamieńcu Ząbkowickim (Dolnośląskie).

Reklama

Wcześniej premier wziął udział w konferencji na temat nowego systemu finansowania samorządów i podsumowującej pierwszy etap naboru wniosków do Rządowego Funduszu Polski Ład.

Dochody bieżące samorządów w przyszłym roku będą wyższe o 4,6 proc. od prognozowanych

Po spotkaniu z samorządowcami, gdzie zaprezentowane zostały założenia Samorządowego Polskiego Ładu, premier podkreślał, że "dochody bieżące będą wyższe w samorządach w przyszłym roku niż te, zaplanowane przez samorządy 5 maja bieżącego roku". "5 maja b.r. samorządy zaprezentowały swoją prognozę na przyszły rok. Ta prognoza pokazała dochody x i na rok 2022. W wyniku tych zmian, które prezentujemy, te dochody bieżące będą wyższe o 4,6 proc." - podkreślał.

"Trudno o lepszy dowód, że Samorządowy Polski Ład już dzisiaj, mimo tego, że chcemy realizować tę wielką, największą w historii ostatnich dziesięcioleci obniżkę podatków dla wszystkich obywateli poprzez podniesienie kwoty wolnej do 30 tys. zł - trudno o lepszy dowód, że mimo tej obniżki podatków zadbaliśmy o stan finansów samorządów w sposób właściwy" - mówił Morawiecki.

Premier o Samorządowym Polskim Ładzie: co roku subwencja inwestycyjna dla samorządów

Wprowadzenie corocznej subwencji inwestycyjnej dla samorządów zakłada zaprezentowany w środę przez premiera Mateusza Morawieckiego Samorządowy Polski Ład. Wygospodarowanie tej kwoty było możliwe dzięki stabilizacji finansów publicznych - wskazał premier.

Prezentując założenia Samorządowego Polskiego Ładu, premier wskazał, że jednym z jego filarów jest subwencja inwestycyjna, która co roku będzie przekazywana samorządom. "Co roku, przez kolejne x lat, do odwołania - tak długo, jak my będziemy rządzili, to na pewno" - dodał szef rządu.

Jak mówił, wygospodarowanie tej kwoty było możliwe dzięki stabilizacji finansów publicznych. "Najlepszy dowód - po lipcu mamy ponad 30 miliardów złotych nadwyżki. Ona oczywiście do końca roku będzie mniejsza, pewnie przekształci się w deficyt, ale duży niższy deficyt niż ten planowany w ustawie budżetowej. To bardzo dobra wiadomość" - powiedział premier.

Podkreślił, że do uzdrowienia systemu finansów publicznych doprowadziła m.in. walka z przestępstwami podatkowymi. "Dzięki temu dzisiaj możemy samorządowcom zaproponować Samorządowy Polski Ład" - wskazał.

"Przypomnijmy sobie, jaka była propozycja dla Polski lokalnej naszych poprzedników (...) Zwijane posterunki policji, zwinąć przemysł, zwinąć dworce, zwinąć asfalt, zgasić światło, można powiedzieć. A dla tych, którzy mieszkali w miejscowościach takich jak Kamieniec Ząbkowicki (...) - +wyjedź do wielkiego miasta i pracuj za 5 złotych+. Takie były stawki godzinowe za naszych poprzedników" - mówił premier.

Premier: proponujemy Polsce lokalnej bezprecedensowe programy inwestycyjne

Proponujemy Polsce lokalnej absolutnie bezprecedensowe programy inwestycyjne i Samorządowy Polski Ład - powiedział w środę premier Mateusz Morawiecki. Jak dodał, program ten zapewni stabilizację i dochód samorządom.

Szef rządu powiedział w środę podczas konferencji prasowej w Kamieńcu Ząbkowickim (Dolnośląskie), że rząd proponuje samorządom bezprecedensowe programy. "Dzisiaj dla Polski lokalnej proponujemy absolutnie bezprecedensowe programy inwestycyjne i Samorządowy Polski Ład. Dochody, które są wyższe niż samorządowcy sami zaplanowaliście" - powiedział premier.

Jego zdaniem jest to "najlepszy dowód na to, że Polski Ład to nie tyko pieniądze na wielkie programy społeczne, ale też na stabilizację i wzrost dochodów samorządów".

Premier: filary finansowe i stabilizacyjne Polskiego Ładu samorządowcy przejęli entuzjastycznie

W Polskim Ładzie wprowadzamy filary fiskalne i stabilizacyjne, aby pozwoliły samorządom na dynamiczny wzrost wydatków bieżących i inwestycyjnych - poinformował premier Mateusz Morawiecki. Według niego, samorządowcy z woj. dolnośląskiego przyjęli te programy "entuzjastycznie".

"Rok 2020, dzięki tarczy finansowej, tarczy samorządowej, samorządy zakończyły na plusie, z nadwyżką, mimo tych wielkich obaw, jakie były rok temu" - oświadczył szef rządu w swoim wystąpieniu towarzyszącym konferencji dot. nowego systemu finansowania samorządów i podsumowującej pierwszy etap naboru wniosków do Rządowego Funduszu Polski Ład, którą zorganizowano w Kamieńcu Ząbkowickim (Dolnośląskie).

Premier sprecyzował, że nadwyżka ubiegłoroczna samorządów była na poziomie 5,7 miliarda złotych. Według niego, na koniec minionego półrocza 2021 roku nadwyżka ta wzrosła do 22 mld zł. "A więc w zależności od tego, jak ona się ukształtuje na koniec roku, to załóżmy, że będzie (to) plus 10 mld, dodamy do tego kolejne 8 miliardów, plus szczegółowe, korzystne dla samorządów rozwiązania, i ten bufor finansowy będzie bardzo dobrym buforem na rok 2022" - zadeklarował.

Szef rządu wyjaśnił, że jest to "pierwszy filar samorządowego Polskiego Ładu". Omawiając drugi filar tego programu dla samorządów zaznaczył, że chodzi w nim o "stabilizację tych dochodów".

Premier relacjonował, że samorządowcom z Dolnego Śląska zaprezentował te założenia wraz z wiceministrem finansów Sebastianem Skuzą. Jak ocenił, "program został przyjęty entuzjastycznie, z oklaskami". Zauważył, że wśród samorządowców byli również działacze "z ugrupowań opozycyjnych".

"Zaprezentowaliśmy mechanizm stabilizacji, można go nazwać 1/12, czyli dochody podzielone w sposób taki, aby w przewidywalny sposób wpadały do kasy budżetu gminy, budżetu powiatu, czy miasta" - wyjaśniał.

Zdaniem szefa rządu, "to jest coś, o co samorządowcy apelowali od dłuższego czasu". "To jest jednocześnie coś, co było oczekiwane i wprowadzane, (czyli) odpowiednie mechanizmy w regułach fiskalnych, odpowiednie mechanizmy zaliczania inwestycji z udziałem środków unijnych tak, żeby ta reguła pozwoliła na dynamiczny wzrost wydatków zarówno bieżących, ale w szczególności dynamiczny wzrost wydatków inwestycyjnych" - podkreślił Mateusz Morawiecki.