„Zmiany w podatkach będą miały charakter powszechny, a nie selektywny” – powiedział PAP w środę minister finansów Artur Soboń.

Likwidacja ulgi dla klasy średniej

Pytany, czy to oznacza, że zniknie ulga dla klasy średniej, stwierdził, że ulga dla klasy średniej nie miała charakteru powszechnego.

„Zmiany obejmą zarówno podatników na skali, jak i przedsiębiorców rozliczających się w inny sposób” – powiedział także Artur Soboń.

Reklama

W rozmowie z PAP zastrzegł, że zmiany będą albo pozytywne dla podatników, albo neutralne, bo tylko takie zmiany mogą być wprowadzane w trakcie roku podatkowego.

Zmiany w PIT zostaną przedstawione w czwartek

Wcześniej na swoim profilu na Twitterze Artur Soboń zapowiedział, że propozycje zmian w PIT zostaną przedstawione w czwartek.

„Jutro rano pokażę opinii publicznej i przekażę do konsultacji społecznych zmiany w PIT. Dialog ten traktuję serio i czekam na uwagi, bez których nie będzie dobrego projektu. W czwartek zapraszam księgowych i doradców podatkowych, w piątek przedsiębiorcy, pracodawcy, dostawcy IT” – napisał na swoim profilu na Twitterze Soboń.

W Ministerstwie Finansów trwają prace nad zmianami w podatkach dochodowych, które mają poprawić niektóre rozwiązania wprowadzone od początku roku w ramach podatkowej części Polskiego Ładu, która weszła w życie 1 stycznia. Jedną z najważniejszych zmian, jakie wprowadza program w podatkach, jest podniesienie kwoty wolnej do 30 tys. zł oraz progu dochodowego do 120 tys. zł. Jednocześnie znikła ulga umożliwiająca odliczanie od podatku części (7,75 proc.) składki zdrowotnej, wynoszącej 9 proc.

autor: Marek Siudaj