Na konferencji prasowej szef MON stwierdził, że Polska należy do liderów Sojuszu Północnoatlantyckiego nie tylko, jeśli chodzi o aktywność wojskową, ale także, jeśli chodzi o rozbudowę swego wojska.

Błaszczak przypomniał, że w 2018 roku została podpisana umowa w sprawie dostarczenia zestawów obrony powietrznej Patriot. "I w tym roku już pierwsze rakiety, pierwsze elementy tego systemu trafią na wyposażenie Wojska Polskiego" - powiedział szef MON.

Reklama

Dodał, że w 2019 roku podpisana została umowa w sprawie zestawów artylerii rakietowej HIMARS o zasięgu do 300 km, a w 2020 roku podpisana została umowa w sprawie wyposażenia polskich Sił Powietrznych w amerykańskie wielozadaniowe samoloty bojowe F-35 czyli - jak zaznaczył - "najnowocześniejsze na świecie samoloty".

"W 2021 podpisaliśmy umowę w sprawie kupienia Bayraktarów, czyli dronów uderzeniowych. I już pierwsze egzemplarze tych dronów w 2022 roku trafią na wyposażenie Wojska Polskiego" - powiedział szef MON.

Dodał, że finalizowane są też negocjacje związane z podpisaniem umowy w sprawie czołgów Abrams i 250 takich czołgów trafi na wyposażenie polskiego wojska.

"Robimy to wszystko dlatego, żeby Polska była bezpieczna, żeby zapewnić bezpieczeństwo naszej ojczyźnie, bezpieczeństwo jest warunkiem rozwoju naszej ojczyzny" - powiedział szef MON.