Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na V kosztuje na NYMEX w Nowym Jorku 81,18 USD, wyżej o 0,43 proc., po spadku w poniedziałek o 2 proc., najmocniejszym od 4 tygodni. Ropa Brent na ICE w dostawach na VI wyceniana jest po 85,11 USD za baryłkę, wyżej o 0,41 proc.

Solidny obraz konsumpcji w Chinach

Produkt Krajowy Brutto Chin wzrósł w I kw. o 4,5 proc. rdr. Analitycy spodziewali się w I kw. wzrostu PKB o 4,0 proc., po wzroście w IV kw. 2022 r. o 2,9 proc.

Reklama

"Bardziej solidny obraz konsumpcji w Chinach daje poczucie, że ożywienie gospodarcze zamortyzuje popyt na ropę w obliczu spodziewanej na świecie recesji" - wskazuje Jun Rong Yeap, strateg rynkowy w IG Asia Pte Ltd.

Wielu rynkowych ekspertów uważa, że odbicie w chińskiej gospodarce po zniesieniu obostrzeń covidowych będzie stanowić podstawę do dalszych wzrostów cen ropy naftowej w ciągu tego roku.

Inwestorzy w tym tygodniu będą tymczasem z uwagą obserwować komentarze bankierów z amerykańskiej Rezerwy Federalnej, które mogą zapewnić wgląd w to, w jakiej kondycji jest gospodarka USA i jakich zmian w polityce pieniężnej banku centralnego można oczekiwać w najbliższych miesiącach.