"Wszystkie nasze kraje przechodzą przez pandemię bardzo podobnie. (...) Bardzo doceniam, że ministrowie znaleźli czas, aby przylecieć do Polski i mogliśmy porozmawiać, jak możemy w przyszłości współpracować" - powiedział podczas piątkowej konferencji prasowej po podpisaniu deklaracji minister finansów Tadeusz Kościński.

Szefowie resortów finansów V4 Mihaly Varga (Węgry), Eduard Heger (Słowacja), Alena Schillerova (Czechy) i Tadeusz Kościński zobowiązali się podczas piątkowego spotkania do współpracy w regionie i do zacieśnienia relacji na forum unijnym i międzynarodowym.

Reklama

Jak poinformowało Ministerstwo Finansów, kwestie podatkowe w sektorze gospodarki elektronicznej są priorytetowe z uwagi na dużą rolę rynku cyfrowego w czasach pandemii i wymagają wypracowania modelu współpracy administracyjnej między państwami.

Resort poinformował też, że rozmowy dotyczyły także kwestii globalnego opodatkowania minimalnego, przeciwdziałania wyłudzeniom podatkowym i walki z przestępczością gospodarczą – zwłaszcza w zakresie podatku dochodowego i VAT.

Tematem rozmów były także aktualne priorytety Unii Europejskiej. W deklaracji poruszono też kwestię neutralności klimatycznej. Zdaniem ministrów finansów V4, transformacja klimatyczna powinna być opłacalna, społecznie zrównoważona i sprawiedliwa z poszanowaniem uwarunkowań krajowych.

Minister finansów Słowacji Eduard Heger stwierdził, że w piątek omówiono bardzo istotne tematy, dotyczące m.in. wpływu pandemii na gospodarki państw V4. "Mogliśmy wymienić nasze doświadczenia, które narzędzia są skuteczne, które działają. Mogliśmy też znaleźć wspólny język jeśli chodzi o walkę z unikaniem opodatkowania. Na Słowacji jest to ogromne wyzwanie" - dodał.

Minister finansów Węgier powiedział na konferencji, że piątkowa deklaracja będzie bardzo pomocne w dalszej współpracy państw V4 na forum europejskim.

Z kolei Alena Schillerova podkreśliła, że ministrowie finansów państw Grupy Wyszehradzkiej wymienili się w piątek informacjami z zakresu gospodarki, rozwiązań wsparcia podczas trwania pandemii, czy przeciwdziałania praniu brudnych pieniędzy. "Rozmawialiśmy też o oszustwach podatkowych. (...) To są wspólne tematy, które nasz łączą. (...) Cieszę się, że podpisaliśmy tę deklarację, która podkreśla naszą bardzo bliska współpracę" - dodała.