Wiceszef MKiŚ podczas debaty w Senacie nt. ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych ze specjalnym przeznaczeniem gruntów leśnych był pytany, jakie inwestycje są planowane w związku z tą ustawą.

Uchwalona przez Sejm specustawa stanowi, że w ciągu dwóch lat od wejścia w życie nowych przepisów będzie można dokonać zamiany terenów należących do Lasów Państwowych w Jaworznie i Stalowej Woli na inne nieruchomości należące do Skarbu Państwa, na których możliwe będzie prowadzenie gospodarki leśnej. Dodatkowo specustawa przewiduje możliwość zamiany gruntów LP sąsiadujących z działkami, jakie mają być poddane zamianie w Jaworznie i Stalowej Woli. Zgodnie z ustawą zamianie miałoby podlegać w sumie ponad 1,2 tys. ha gruntów - 80 działek w obu miastach.

Siarka powiedział podczas debaty, że z punktu widzenia negocjacyjnego i strategicznego nie byłoby roztropne, gdyby ujawnił konkretne nazwy firm, jakie miałyby zainwestować w Jaworznie i Stalowej Woli.

Wskazał, że w przypadku Jaworzna "ewidentnie wiemy, że na 120 ha ma powstać zakład związany z nowoczesną produkcją samochodów elektrycznych". Dodał, że na pozostałym terenie mają powstać zakłady kooperujące.

Reklama

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, w Jaworznie ma powstać fabryka polskich samochodów elektrycznych Izera. W poniedziałek spółka ElectroMobility Poland informowała, że podpisana została umowa ze Skarbem Państwa, zgodnie z którą państwo obejmie nowe akcje spółki o wartości 250 mln zł. Dokapitalizowanie EMP ma pozwolić m.in. na wykonanie prac przygotowawczych związanych z budową fabryki Izery.

Odnośnie terenów w Stalowej Woli Siarka poinformował, że miałyby tam powstać zakłady związane z mikroprocesorami. "Jeśli chodzi o Stalową Wolę, to mówimy tutaj o wysokich technologiach, które mają być zastosowane w tych zakładach, które mają tam powstać, związanych z mikroprocesorami. Szczegółów nie mogę tutaj zdradzać, ale są też i dwa mniejsze zakłady, które są przewidziane tam dla inwestorów zagranicznych. Ci dwaj inwestorzy są dla samorządu Stalowej Woli znani" - powiedział podczas debaty wiceminister.

W połowie maja prezydent Stalowej Woli Lucjusz Nadbereżny informował PAP, że prowadzone są rozmowy z wieloma inwestorami ws. dużej inwestycji w tym mieście, z branży elektromobilności. Wówczas włodarz Stalowej Woli wraz z premierem spotkali się z inwestorami z Korei Południowej. (PAP)

autor: Michał Boroń