Recykling zagranicznych odpadów z tworzyw sztucznych może być dochodowy, ale brak regulacji i nadzoru spowodował mnóstwo problemów w krajach przyjmujących odpady z innych państw. Po wycofaniu się Chin, to Wietnam i Malezja stały się jednymi z największych importerów odpadów z tworzyw sztucznych w Azji, podczas gdy w Europie Turcja okazała się największym importerem netto europejskich odpadów tego typu.

Eksperci oczekują, że przepływy odpadów z tworzyw sztucznych eksportowanych z krajów uprzemysłowionych będą nadal przesuwać się do państw, w których (jeszcze) nie obowiązują przepisy. Większość odpadów z tworzyw sztucznych pochodzi z krajów takich jak Japonia, Stany Zjednoczone i Francja, które były jednymi z największych eksporterów netto odpadów z tworzyw sztucznych w 2020 roku. Niemcy, główny eksporter w poprzednich latach, nie zgłosił żadnych danych w 2020 roku.

Według danych uzyskanych z platformy ONZ Comtrade, Japonia wysłała w tym roku prawie 821 tys. ton za granicę, nie importując prawie żadnych zagranicznych odpadów z tworzyw sztucznych, co dało eksport netto na poziomie 819 tys. ton.

ikona lupy />
Eksport netto i import netto odpadów z tworzyw sztucznych / statista.com
Reklama