Premier Mateusz Morawiecki ogłosił w poniedziałek założenia programu "Przyjazne Osiedle", który przewiduje modernizację i rewitalizację osiedli oraz bloków z tzw. wielkiej płyty.

Minister Buda we wtorek w Studiu PAP pytany o koszt programu stwierdził, że "nie jesteśmy w stanie wydać więcej niż 1 mld zł rocznie na tego typu inwestycje".

"Myślę, że 1 mld zł rocznie to będą takie wydatki, które spowodują, że wszystkich zainteresowanych obsłużymy, a pieniądze nie będą leżały niewykorzystane na kupce. (...) Te inwestycje są stosunkowo niewielkie wartościowo. To nie jest tak, że możemy wydać na jedną 20 mln zł, bo wtedy rzeczywiście te pieniądze schodzą" - zauważył.

Szef MRiT podkreślił, że chodzi o inwestycje takie jak parkingi, windy, klatki schodowe czy podjazdy dla wózków. "To często są wydatki rzędu kilkuset tysięcy złotych" - dodał.

Reklama

Buda potwierdził, że program przewidziany jest na 10 lat, a jego całkowity koszt wyniesie około 10 mld zł. "Tak, w skali 10 lat, myślę, że 10 mld zł jak najbardziej" - powiedział minister.

Program "Przyjazne Osiedle" obejmuje siedem punktów: dobudowę wind w blokach; budowę garaży i miejsc postojowych dla samochodów; termomodernizację budynków; remont instalacji elektrycznych, gazowych i wodno-kanalizacyjnych; fotowoltaikę na dachach bloków; poprawę akustyki mieszkań; architekturę zieleni. (PAP)

Cała rozmowa dostępna jest pod adresami: https://www.pap.pl/aktualnosci/minister-buda-o-programie-przyjazne-osiedle-mysle-ze-wydamy-na-niego-ok-1-mld-zl oraz https://wideo.pap.pl/.

Autor: Adrian Kowarzyk