Sarnowski opisywał podczas spotkania z dziennikarzami m.in. najnowsze planowane zmiany w naliczaniu składki zdrowotnej przewidziane w Polskim Ładzie, a także proponowane zmiany w naliczaniu estońskiego CIT.

"Efektem zmian będzie zmniejszenie planowanych dochodów NFZ o ponad 4,5 mld zł, ten ubytek będzie musiał być pokryty z budżetu państwa. O te 4,5 mld zł ta reforma po prostu drożeje" - powiedział Sarnowski.

Sarnowski: Obniżona składka zdrowotna od firm rozliczających się w sposób uproszczony

W zmienionych propozycjach podatkowych Polskiego Ładu przewidziano obniżenie składki zdrowotnej dla firm, które rozliczają się w sposób uproszczony, ujednolicono też termin rozliczeń składek - zapowiedział wiceminister finansów Jan Sarnowski podczas środkowej prezentacji.

Według Sarnowskiego, wprowadzone zmiany to rezultat przeprowadzonych z przedsiębiorcami konsultacji.

"Zmieni się wysokość składki dla firm, które rozliczają się w sposób uproszczony, czyli dla tych które wybrały podatek liniowy 19 proc. albo ryczałt lub kartę podatkową. Ujednoliciliśmy też termin rozliczeń składek" - powiedział.

"W stosunku do konsultowanych propozycji wysokość składki zdrowotnej od liniowców zmieni się znacznie: od przyszłego roku wynosić będzie 4,9 proc., czyli będzie praktycznie o połowę niższa od tej wysokości, która była konsultowana. Składka minimalna wynosić będzie 9 proc. od minimalnego wynagrodzenia, czyli ok. 270 zł" - poinformował Sarnowski.

Jak mówił, zmieni się również wysokość składki zdrowotnej przy opodatkowaniu kartą podatkową. "W konsultowanym projekcie podstawą obliczenia było 9 proc. od wysokości średniego wynagrodzenia, teraz będzie to liczone od minimalnego wynagrodzenia" - opisywał.

Według Sarnowskiego część przedstawionych pierwotnie założeń pozostanie bez zmian. "Osoby rozliczające się na zasadach ogólnych, czyli pracownicy, przedsiębiorcy, emeryci i renciści tak jak w projekcie skorzystają z podniesienia kwoty wolnej od podatku i drugiego progu podatkowego. Składka zdrowotna u wszystkich tych osób będzie liczona od osiąganego przez nich dochodu i wynosić będzie 9 proc. bez możliwości odliczenia składki od podatku" - podkreślił. (PAP)

autorka: Małgorzata Werner-Woś